Afrin kent merkezi de operasyona dahil

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Başbakan Binali Yıldırım, BBC Türkçe'ye verdiği mülakatta gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Yıldırım, TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin kent merkezine girip girmeyeceğinin sorulması üzerine, operasyonun amacının işgal hareketi ya da sivillere zarar vermek olmadığını söyledi.

Operasyona Afrin kent merkezinin de dahil olduğunu kaydeden Yıldırım, "Yani kırsalı temizledin. Terör unsurları orada duruyorsa o zaman amaç hasıl olmaz" dedi. "Amerika terör örgütlerini bize karşı korumaya daha fazla kalkarsa işler değişir" diyen Yıldırım, Rusya'nın Afrin operasyonuna herhangi bir itirazı olmadığını belirtti.

Binali Yıldırım, Belarus’a hareketinden önce yaptığı basın toplantısında, yarın da Almanya’ya geçeceğini belirterek, iki günlük Almanya ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkileri ilerletmeyi umut ettiğini söyledi.

‘Yunanistan’la mutabakata vardık’

Yıldırım, önceki gün Yunanistan Başbakanı Çipras ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, şunları söyledi: “Son günlerde Kardak kayalıklarıyla başlayan bu gerilimde bazı ihlaller olmuş ve buna karşılık verilmiştir. Bundan sonrasının daha sakin, karşılıklı anlayış içerisinde ve sürekli iletişim hattının açık olmasıyla, siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık. Zannediyorum mayıs ayında bir NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı olacak. Bu çerçevede iki ülkenin genelkurmay başkanları da bir araya gelip sahadaki bu yaşanan sorunların daha da tırmanmaması için gerekli tedbirleri karşılıklı görüşmüş olacaktır.”

AK Parti ile MHP arasında kurulan “Milli Mutabakat Komisyonu”nun çalışmalarını tamamladığını belirten Yıldırım, “Parti liderleri tarafından son şekli verilecek ve böylece mutabakat metni kamuoyuyla paylaşılmış olacak” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.