Cari açığın GSYH’ye oranı yüzde 5.6

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Cari açığın mutlak değerinin pek önemi yok. Çok çok büyük bir ekonomide 47 milyarlık cari açık hiçbir şey ifade etmez; ama küçük bir ekonomide böylesine bir açık yıkım sayılır. O yüzden kıyaslama GSYH ile yapılır ya zaten...

Bizim gibi bir ekonomide 47 milyara ne bir şey ifade etmez diyebiliriz, ne yıkım diye yaklaşabiliriz. Geçen yılki 47 milyar dolarlık cari açık, orta vadeli programda tahmin edilen 847 milyar dolarlık GSYH’nin yüzde 5.6’sına denk geliyor.

Bu oran bir döneme göre iyi ama son yıllara göre kötü. Cari açığın GSYH’ye oranı 2011 yılında yüzde 9’a dayanmış, 2013 yılı da yüzde 6.7’lik oranla geçilmişti. Daha önce de geçen yılkine yakın gerçekleşmeler vardı.

Dolayısıyla bir bakış açısıyla 2017’nin yüzde 5.6’sı çok çok kötü bir oran değil. Değil ama yüzde 5.6 son dört yılın en yüksek oranı.

Yani ister daha yüksek oranlar oluşan yıllarla kıyaslayıp yüzde 5.6’yı bardağın dolu tarafı gibi görebilirsiniz, ister önceki üç yılla kıyaslayıp bardağın boş tarafı gibi değerlendirebilirsiniz.

Ama kötüyü niye örnek alalım ki... Hem gidişat önemli ve son üç yılı yüzde 4.7, yüzde 3.7 ve yüzde 3.8 ile kapatmışken şimdi yüzde 5.6 pek de iyi olmadı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.