Bir emoji, bin kelimeye bedel

Dünya Gazetesi - - ARTI HABER - İŞ KADINI DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem.eryar@dunya.com

GÜNÜN SÖZÜ İnsanların ilerleyebileceğiniz yönünde şüpheleri varsa, onları duyamayacağınız kadar uzağa gidin. Michele Ruiz

Ruiz Strategies CEO'su

Florie Hutchinson, kırmızı topuklu ayakkabı emojisinin, çalışan kadının tercihi olmadığını savundu. Babet emojisi Unicode 11.0 versiyonuna girmeyi başardı.

Akıllı telefonumuza “ayakkabı” yazdığımızda, ekrana gelen ilk öneri kırmızı topuklu bir ayakkabı oluyordu. Hatta, kadın ayakkabısı emojilerinin tamamı topuklu ayakkabılardan oluşuyordu. Ta ki, Palo Alto’da yaşayan medya stratejisti Florie Hutchinson bunun bir sorun olduğunu düşünene kadar. Hutchinson bu kapsamda bir kampanya gerçekleştirdi. Kampanyanın amacı, emoji kütüphanesine “babet”, yani düz tabanlı kadın ayakkabısını eklemekti; çünkü kırmızı topuklu ayakkabı, kadınların günlük giydikleri bir ayakkabı değildi…

Hutchinson, bu konuda Evrensel Kod Konsorsiyumu’na (Unicode Consortium) bir talepte bulundu ve “kırmızı topuklu ayakkabı”nın çok fazla “cinsiyetçi” olduğunu dile getirdi. Hutchinson, kırmızı topuklu ayakkabıların, kadınların tercih ettiği ayakkabı modeli olarak değerlendirilemeyeceğini, kadınların işe giderken kırmızı topuklu ayakkabı giymek zorunda olmadıklarını savundu. Hutchinson’un Emoji Kütüphanesi’ne girmesini talep ettiği “babet” Aphee Messer tarafından farklı renklerde tasarlandı.

Evrensel Kod standardının geliştirilmesi, genişletilmesi, kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Evrensel Kod Konsorsiyumu, babeti onayladı ve Hutchinson’un babet emojisi Unicode 11.0 versiyonuna girmeyi başardı.

Babetle birlitle 156 yeni emoji daha katıldı akıllı telefonumuza. Süper kahramanlardan kötü karakterlere, kırmızı saçtan beyaz saça, kırmızı zarftan nazar boncuğuna,

mikroptan DNA sembolüne kadar birçok yeni emojimiz daha oldu. Aslında her bir yeni emoji, dijital iletişimin bir o kadar renkli ve önemli olmasını sağlıyor.

Hutchinson’un dediği gibi, bir emoji bin kelimeye bedel olabiliyor ve her bir emojinin arkasında farklı hikayeler bulunuyor.

Emojiyi bir dil olarak kabul edersek, dünyanın en hızlı gelişen, sınırlar, kültürler ve hatta diller ötesi bir evrensel dil olduğunu söylemek yanlış olmayacak….

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.