Çelik kavgası kızışacak

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin önde gelen çelik şirketlerinin çelik kapasitesindeki fazlayı ve artan ithalatı kısmak için acilen ticaret önlemleri alınması talebine kulak verdi. Trump, ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına gümrük vergisi ve kota getirmeyi değerlendirdiğini bildirdi.

ABD'den yeni bir korumacılık hamlesi daha geldi. Türk çelik üreticilerinin önemli ihracat pazarlarından ABD'de Başkan Donald Trump, ABD'li üreticilere haksız yere zarar verdiğini söylediği çelik ve alüminyum ithalatına çözüm bulmak için, gümrük vergileri ve kotalar dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini belirtti.

Trump bu iki metalin ithalatını kısıtlamak için bazı adımlar atacağının en güçlü sinyali olan bu açıklamaları önceki gün Senato ve Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptı. Bazı Senato üyeleri, Trump'ın temsil ettikleri eyaletlerdeki çelik ve alüminyum tesislerini kurtarmak için kararlılıkla hareket etmesini istediler. Ancak diğerleri, yüksek fiyatların çelik ve alüminyum kullanan imalatçılara zarar verebileceğine dikkat çekerek,

temkinli olunmasını istediler.

2016 yılında Türkiye'den 41.4 milyon dolar çelik ithalatı gerçekleştiren ABD, geçtiğimiz aylarda Türkiye'den çelik ithalatına anti-damping soruşturması başlatmıştı. ABD'nin korumacı tavırları aralarında Türkiye ve Çin gibi çelik ihracatçılarını kaygılandırıyor.

Trump, fiyatları düşük tutmak istiyor

Trump, çelik ve alüminyumdaki ithalat kısıtlamalarının ulusal güvenliği korumak için gerekip gerekmediğine ilişkin "Section 232" maddesi kapsamındaki soruşturmalara paralel olarak, ticaret bakanlığının geçen ay sunduğu seçenekleri değerlendiriyor. Soruşturmaların yetkisi, 2001 yılından beri kullanılmayan 1962 tarihli ticaret yasasından kaynaklanıyor. Trump, "Gümrük tarifeleri ve/veya kotalar düşünüyoruz" dedi. "Seçeneklerin bir bölümü girişteki gümrük tarifeleri olacak. Çelikte damping yapılırken ciddi gümrük vergileri

ödeniyor; bu da ABD'nin gerçekten çok para kazanacağı anlamına gelir" dedi. Trump, "İki açıdan bakıyorum: Fiyatları düşük tutmak istiyorum ve aynı zamanda çelik ve alüminyum endüstrilerimizin yaşadığından emin olmak istiyorum. Ulusal savunmamız için buna ihtiyacımız var" diye konuştu.

ABD'de önde gelen çelik şirketleri çelik kapasitesindeki fazlayı ve artan ithalatı kısmak için acilen ticaret önlemleri alınmasını istemişti. American Iron and Steel Institute adlı sektör kuruluşu, Beyaz Saray ve Kongre'ye gönderdiği mektupta Trump'a, ulusal güvenliği korumak için ticari kısıtlamalara imkan veren 1962 tarihli ticaret ya- sasını uygulamaya koyma çağrısında bulunuldu. Mektupta "Sizi, şu anda ABD'de bulunmayan ürünler için sınırlı istisnalar hariç, çelik ithalatının tüm büyük kaynaklarını ve her türlü çelik ürününü içeren kapsamlı ve geniş tabanlı bir çözüm uygulamaya çağırıyoruz" denilmişti. Mektupta imzası bulunan şirketler arasında Alton Steel, AK Steel Corp, Cleveland-Cliffs Inc, TimkenSteel Corp, Nucor Corp ve ArcelorMittal yer alıyordu.

ABD çelik hisseleri Trump'ın açıklamalarının ardından yükselirken, S&P 1500 çelik endeksi piyasa genelinden daha iyi bir performans göstererek yüzde 1.1 artışla kapandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.