DMO’dan yerli ürüne destek

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - CANAN SAKARYA-

Kamuda başlayan e-dönüşüm sürecine Devlet Malzeme Ofisi de (DMO) katılıyor. DMO, yıl sonuna kadar tüm sektörlerde yer alan katalog ürünlerin e-ihale yöntemi ile teminini sağlayacak. DMO Genel Müdürü Mücahit Civriz, 2018 yılında e-ihale, e-satış, e-tedarikçi gibi modüllerin lisans alımı ve uyarlanmasıyla ilgili iş- lemlerin tamamlanarak, bütünleşik e-tedarik sistemini hayata geçireceklerini açıkladı. Geçen yıl yaklaşık 6 bin 500 müşterisine bin 299 tedarikçisinden satın aldığı 26 bin 180 ürün çeşidiyle hizmet veren DMO’nun, 2017 yılındaki satış tutarı 3.9 milyar lira olarak gerçekleşti.

Katalog ürünlerini, teknik özellikleri ve fiyatları dikkate alarak bulundukları sektörler itibariyle aşamalı olarak e-ihale uygulamasına dâhil edecek olan DMO, 2018 sonuna kadar tüm sektörlerde yer alan katalog ürünlerin e-ihale yöntemi ile teminini sağlayacak.

Kamuda başlayan e-dönüşüm sürecine Devlet Malzeme Ofisi de (DMO) katılıyor. Katalog ürünlerini, teknik özellikleri ve fiyatları dikkate alarak bulundukları sektörler itibariyle aşamalı olarak e-ihale uygulamasına dâhil edecek olan DMO, 2018 yılı sonuna kadar tüm sektörlerde yer alan katalog ürünlerinin e-ihale yöntemi ile teminini sağlayacak.

DMO’nun 2015-2016 Yılı hesaplarının KİT Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında bilgi veren DMO Genel Müdürü Mücahit Civriz, 2018 yılında e-ihale, e-satış, e-tedarikçi gibi modüllerin lisans alımı ve uyarlanma- sıyla ilgili işlemlerin tamamlanarak, bütünleşik e-tedarik sistemini hayata geçireceklerini açıkladı. Civriz, sürdürülen çalışmalar kapsamında ilk olarak katalog kapsamında doğrudan sipariş limitinin üzerindeki alımların 2018'de elektronik ihale yöntemiyle gerçekleştirilmeyi planlandıklarını söyledi.

Kamunun akaryakıt ihtiyacı karşılanacak

Civriz, kamu kurum ve kuruluşlarının akaryakıt ihtiyaçlarının

temin edilerek kamu harcamalarında tasarruf sağlanmasına yönelik çalışmalarda ise son aşamaya gelindiğini kaydetti. Civriz, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile sürdürülen ilaç, tıbbi malzeme ve tıbbi cihazların temininde etkin tedarik yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla 19 Şubat 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı’yla imzalanan Tedarik İşbirliği Protokolü çerçevesinde sürdürülen Sağlık Marketi hazırlık çalışmalarının ise tamamlanma aşamasında olduğunu söyledi.

Yerli ürüne destek

Katalog giriş şartlarının iyileştirilmesi, tedarikçi sayısı ve ürün çeşidinin artırılması amacıyla yerli ürünlerin desteklenmesi ve kamu alımlarından daha çok pay alabilmesi amacıyla KOBİ, Cazibe Merkezleri ve Tekno Katalog uygulamasını başlattıklarını anlatan Civriz, kataloğa giriş sürecinin kısaltılabilesi amacıyla yeniden yapılanma çalışmaları yaptıklarını söyledi. 2017 yılında katalog uygulama- ları çeşitlendirdiklerini anlatan Civriz, KOSGEB’e kayıtlı mikro ve küçük ölçekli işletmelerin üretmiş oldukları ürünlerinin kamu alımlarındaki payının artırılması, markalaşma süreçlerinin desteklenmesi, kalite ve satış sonrası hizmetler yönünden gelişmelerine katkı sağlanabilmesi amacıyla KOBİ Kataloğu oluşturulduğunu belirtti. Ayrıca, Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 23 ilde faaliyet gösteren üreticilerin desteklenmesi ve bölgesel istihdamın artırılmasına katkı sağlanması amacıyla Cazibe Merkezleri Kataloğu uygulaması başlattıklarını anlatan Civriz, “Yeniliğin, yerlileşmenin, teknoloji transferinin ve girişimciliğin teşvik edilmesi için öncelikli teknoloji alanlarında ticarileştirme programı kapsamında başta kamu kaynakları kullanarak Ar-Ge yapan, yüksek teknolojili ürünler geliştiren işletmelerin ürünlerinin ticarileşmesine kamu alımları yoluyla katkı sağlamak amacıyla Tekno- Katalog uygulamasını başlattık” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.