NATO: TÜRKİYE’NİN ŞEFFAF HAREKET ETMESİNDEN MEMNUNUZ

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ankara’yı ziyaretinde “Zeytin Dalı Harekatı’nda Türkiye’nin şeffaflıkla hareket etmesini memnuniyetle karşılıyorum” açıklamasında bulundu. Ankara’daki görüşmelerde terörle mücadele konularının ve Suriye’deki durumun ele alındığını bildiren Stoltenberg, “Türkiye çok değerli ve önemli bir NATO müttefiki. Başka hiçbir müttefik Türkiye kadar terör saldırılarından çekmemiştir. NATO’nun buradaki varlığı, Türkiye’yi desteklemek ve yardım etmek içindir” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşen Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Kabulde, terör, Suriye meselesi, Türkiye-Nato ilişkileri ele alındı. Ayrıca, Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefon görüşmesinde de Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına vurgu yapıldığı bildirildi. Bu arada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözlerini gündeme getirdi. Çavuşoğlu, Fransa’nın ABD ve İngiltere ile birlikte Suriye’ye saldırması hakkında, “Bu saldırıyla Türkleri Ruslardan ayırdık” sözlerine verdiği yanıtta “Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir, ama Rusya ile ilişkilerimiz Fransa Cumhurbaşkanı’nın ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile ilişkilerimiz de NATO ile ilişkilerimizin alternatifi değil” dedi. Öte yandan Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında bulunan Anthropfas kayalığına 3 kişi Yunan bayrağı dikti. Sahil Güvenlik müdahale etti, Yunanistan bayrağı kaldırıldı.

Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında bulunan Anthropfas kayalığına 3 kişi Yunan bayrağı dikti. Sahil Güvenlik müdahale etti, Yunanistan bayrağı kaldırıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Burada tehlikeli adımlar atmayın, bir kaza çıkabilir ya da askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir" diye uyardı.

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan ile Ege'de yaşanan gerilimle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, 'Didim açıklarındaki kayalığa dikilen Yunan bayrağı kaldırıldı' dedi. Bu arada Başbakan Yıldırım'ın duyurduğu olayın geçtiğimiz cuma günü yaşandığı öğrenildi.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası'nda "Referandumdan Bir Yıl Sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu panelde konuştu. Panelin ardından bir gazetecinin "Son dönemde Yunanistanlı yetkililerin bölgede gerginliği arttıran açıklamaları var. Dün akşam da Yunanlı gençler Ege'deki bir adaya Yunan bayrağı dikme girişiminde bulundu. Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Yıldırım, Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği arttırmaya, kışkırtmaya yönelik komşu ülke Yunanistan'ın birtakım faaliyetlerinin olduğunu söy-

ledi. Son zamanlarda bu ihlallerde artışların göze çarptığını ifade eden Yıldırım, "Özellikle aidiyeti, sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Onlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu

görüyoruz" dedi. Başbakan Yıldırım, yine Didim açıklarında yerleşim yeri olmayan bir kayalığa Yunan bayrağı dikme girişimi olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Bunun üzerine de sahil gü-

venlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar ve oradan o bayrağı kaldırdılar. Bizim Yunanistan'a tavsiyemiz; iyi komşuluk ilişkileri içinde gerginliği arttıracak provokasyonlardan, kışkırtmalardan uzak durma- sı, komşuluk hukukuna uygun olarak hareket etmesidir. Ülkemizin egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini özellikle bekliyoruz. Şartlar ne olursa olsun bu yönde yapılacak oldu bittilere, fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız. Bunun bilinmesini isteriz."

Öte yandan bayrak krizi Yunan medyasında da geniş yankı buldu. Haberi önce Sisam adasındaki “samos24.gr” sitesinin duyurmasından sonra birçok Yunan haber sitesi de kullandı. Haberlerde, 'Hurşit adalarının güneydoğusunda bulunan Kerdo kayalığına tekne ile giden 3 Yunanlı'nın kayalığın en yüksek noktasına Yunan bayrağı diktikleri' ifade edildi. Yunan Savunma Bakanlığı kaynaklarının 'fotoğrafları araştırıyoruz' dediği ileri sürüldü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.