İşsizlik 2018’e fena başlamadı

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - EKO / ANALİZ Alaattin Aktaş ala.aktas@gmail.com

İşsizlik oranı ocakta son dört yılın en düşük düzeyinde geldi. Ocaktaki yüzde 10.8’lik oran, büyük olasılıkla yılın en yüksek oranı olarak kalacak. Yıla bu düzeyde bir başlangıç yapılması, 2018’in yüzde 10.5 düzeyinde öngörülen işsizlik oranını yakalama olasılığının da yüksek olduğunu gösteriyor.

Yılın en yüksek işsizlik oranı genellikle aralık, ocak ve şubat aylarının ortalamasını gösteren ocak ayında oluşur. Kış mevsiminin tüm şiddetiyle hüküm sürdüğü, bu yüzden tarım ve başta turizm olmak üzere hizmetler sektöründe istihdamın en düşük düzeye indiği dönemdir bu dönem.

İşte TÜİK tarafından dün açıklanan ocak ayı verisine göre işsizlik oranı yüzde 10.8 oldu. Bu oran, 2014 yılındaki yüzde 10.3’ten sonraki en düşük gerçekleşmeye işaret ediyor. Tabii ki bu karşılaştırmayı yaparken geçen yılların ocak aylarına bakıyoruz. Ocak ayını önceki yılların ocak dışındaki aylarıyla kıyaslamak yanlış olur çünkü.

Ocak ayındaki işsizlik 2014’te yüzde 10.3 olmuş, sonrasında artarak 2015’te yüzde 11.3’e çıkmış, 2016 yüzde 11.1 ile geçilmiş, geçen yıl ise yüzde 13 gibi rekor sayılabi- lecek bir gerçekleşme yaşanmıştı.

Ocak ayında yüzde 10.8 düzeyinde oluşan işsizliğin, bu yılın en yüksek oranı olacağı beklenebilir. Bir başka ifadeyle işsizlik oranı ocaktan sonraki dönemde düşecektir.

Yıla iyi sayılabilecek bir başlangıç yapılması, 2018 ortalamasında yüzde 10.5 olarak öngörülen işsizlik oranının yakalanabileceğini de gösteriyor.

Hele hele seçimlere doğru istihdamı desteklemek adına yeni önlemler devreye alınırsa yüzde 10.5’i tutturmak çok daha kolay hale gelecektir.

Ne var ki istihdam artışı sağlamak ve işsizliği aşağı çekmek amacıyla alınan önlemleri sürekli hale getirmek de pek mümkün de-

ğildir. Dolayısıyla bu destekler tümüyle devreden çıktığında, işsizliğin hızla arttığını görürsek şaşmayalım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.