Polat Holding savunma sanayiini markaja aldı

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, son dönemde savunma sanayisi alanındaki fırsatlar üzerine ciddi görüşmeler yaptıklarını belirtti. Polat, “Bu alana girmeyi düşünüyoruz. Kesinlikle savunma sanayisi de radarımızda ve üstünde epey etüt yapıyoruz, mesai harcıyoruz” dedi.

Adnan Polat, Polat Enerji’nin rüzgar enerjisinde sektör lideri konumunda bulunduğunu ve şu ana kadar bu alanda bitirdikleri yatırımların tutarının yaklaşık 1.1 milyar dolar olduğu bilgisini verdi.

Rüzgar enerjisinde son lisans ihalelerinden ve piyasadan 800 megavatlık daha ön lisans ve lisans almak üzere olduklarını aktaran Polat, bunun da 1 milyar dolarlık bir yatırım anlamına geldiğini söyledi. Bu yeni yatırımları 2023 yılına kadar tamamlamış olmayı hedeflediklerini ifade eden Polat, böylece rüzgar enerjisinde bin 500 megavat kurulu güce ulaşacaklarını dile getirdi.

Polat, Macaristan’da da bin megavatlık bir güneş enerjisi projesinin çalışmalarına başladıklarını ve bu yatırımın gelecek yıl fiili olarak başlayacağını belirterek, “Birinci karargahımız İstanbul, ikincisi Budapeşte. Esasında birçok ülkeden, Afrika’dan da teklifler geliyor ama biz biraz daha ayağımızı yorganımıza göre uzatıp taşıyabileceğimiz yükün altına girmek istiyoruz. Çok hızlı büyüyüp dağılmak istemiyoruz” diye konuştu.

“Rüzgarı da güneşi de 20’şer bin megavatlara çıkarmalıyız”

Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımlarını hızlandırmanın yeni yollarını bulması gerektiğini anlatan Polat, şunları kaydetti: “Almanya’da Türkiye’dekinin üçte ikisi kadar güneşlenme saati var ama 2017 sonunda 40 bin megavatlık güneş enerjisi kurulumunu tamamladı. Türkiye’de ise dört bin megavatı ancak geçebildik. Rüzgarda da Almanlar 45 bin megavatta, biz ise 7 bin megavattayız. Bizim rüzgarı da

güneşi de hiç olmazsa 20’şer bin megavatlara çıkarmamız lazım. Bunun bize dış ödemeler dengesinde de çok katkısı olacak. Yani 40 bin megavat dediğiniz vakit, nereden baksanız Türkiye’nin dışarıya yılda 5 milyar dolar daha az ödeme yapmasına neden olur. Böylece döviz içeride kalır.”

Adnan Polat, güneş ve rüzgar alanında Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerine çıkılması gerektiğini ifade ederek, şartnamelere göre yeni ihalelere katılıp katılmamaya karar vereceklerini söyledi.

Yenilenebilir enerjide yerlileşme çalışmalarını fiilen de desteklediklerini belirten Polat, “Bu ekipmanların mümkün olduğu kadar Türkiye’de üretilmesini istiyoruz. Çünkü burada üretilirse dışarıya döviz gitmiyor, istihdam sağlanıyor, teknolojik know-how gelişiyor” dedi.

“Savunma sanayisini etüt ediyoruz”

Adnan Polat, gayrimenkul ve enerji dışında odaklandıkları alanlar olup olmadığına yönelik soruya, “Biz yatayda fazla yayılmak istemiyoruz. Gayrimenkul ve enerji konusunda hem Türkiye’de hem de Macaristan’da yatırımlarımız var. Onlara konsantre olup planlanan zamanda bitirmek istiyoruz. Macaristan’da bin megavatlık bir güneş enerjisi yatırımı için bir senedir çalışıyoruz. Bu 4-5 sene sürecek bir proje. İnşallah bu senenin sonunda kazmayı vuracağız. Diğer taraftan bizim Macaristan’da iki önemli inşaat projemiz var. Yaz başı başlayacağız. O iki projenin toplam büyüklüğü de bizim Piyalepaşa İstanbul projemiz kadar var” yanıtını verdi.

Son dönemde savunma alanındaki fırsatlar üzerine ciddi görüşmeler yaptıklarını belirten Polat, “Bu alana girmeyi düşünüyoruz, ama şu anda yaptığımız herhangi bir aktif yatırım yok. Ancak kesinlikle savunma sanayisi de radarımızda ve üstünde de epey etüt yapıyoruz, mesai harcıyoruz” dedi.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “Son dönemde savunma alanındaki fırsatlar üzerine ciddi görüşmeler yapıyoruz. Bu alana girmeyi düşünüyoruz. Kesinlikle savunma sanayisi de radarımızda ve üstünde epey etüt yapıyoruz, mesai harcıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.