Orvital, AB pazarına göz dikti

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - İMAM GÜNEŞ /

Başta tavuk ve yumurta olmak üzere tüm gıda ürünlerinde organik üretim yapan Orvital, AB’nin kapılarını aralamaya çalışıyor. 9 yılda 25 kat büyüme başarısı gösteren şirket, hayvan ve hayvansal ürünlerde ihracat yapamadığımız AB’ye başvuruda bulundu. AB’nin alt komisyonlarına ‘en azından organiğin kapsam dışında tutulmasını’ isteyen bir başvuru yapan Orvital Kurucu ortağı Muharrem Doğan, “AB pazarına ya ön kapıdan ya da yan yoldan ama bir şekilde gireceğiz” dedi.

Orvital Kurucu Ortağı Muharrem Doğan, organik kayısı, fındık, incir, üzüm gibi ürünlerin Türkiye dışından bir yerde alınamayacağına dikkat çekerek, “Dünyaya organik alanından bir Türk markası çıkabileceğini göstermeliyiz” diye konuştu. ABD’de organik pazarının 22 milyar dolar, Almanya’da 11.5 milyar euro olduğu bilgisini veren Doğan, Türkiye’de ise 180 milyon dolar. Biz 2009’da bu işe başladığımızda sektörün büyük-

lüğü 20 milyon dolardı. Bu iş 9 yılda 9 kat büyüdü. Biz 25 kat büyüdük. Her yıl yüzde 30-40 büyümeye devam ediyor” dedi.

Sektöre, Samsun’da tavuk çiftliği olan bir arkadaşı ile başladığını aktaran Doğan, “Şu anda Türkiye’de organik tavuk etinin yüzde 85’ini biz üretiyoruz. Tüm ulusal market zincirlerinde varız. Discount olarak ise sadece A101’de yer alıyoruz. İlk yıllarda 3 haneliydi. Pazar çok yeniydi. Şu anda bübüyüdük. Şimdi büyüme çift haneli. Çanakkale Ayvacık’ta 40 üreticimiz var. 12 bin 500 dönüm arazide bu işi yapıyoruz. 70 üreticimiz var. Türkiye geneline yaygın bir şekilde çalışıyoruz. Kadrolu çalışan sayımız 300 kişi” dedi.

‘Türkiye’deki maliyetler ile Avrupa’da taklalar atarız’

AB’nin alt komisyonlarına başvuruda bulunduğuna dikkat çeken Doğan, “Konvansiyonel tavuk almıyorsunuz ama neden organik de almıyorsunuz’ dedim. Bizi denetlemelerini istedim. Uluslararası denetçiler bile bize Avrupa’da başarılı olacağımızı söylüyorlar. 2 yıl önce Avrupa’da yumurta krizi patladı. Konvansiyonel üretimle yapmaya çalıştılar. Şu anda üretici sayısı az olduğu için fiyatlar patladı. Önümüzü açsalar Türkiye’deki maliyetlerle orada taklalar atarız” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.