CHP'den OHAL eylemi

CHP, anayasa değişikliğinin yıldönümünde dün 81 ilde OHAL uygulamasını protesto etti.

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Hükümet, FETÖ'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişiminin ardından ilan ettiği OHAL'i 7'nci kez uzatmaya hazırlanırken, ana muhalefet partisi CHP, 81 ilde düzenlediği otruma eylem lerin de "OHAL değil demokrasi istiyoruz" dedi. CHP'nin İstanbul'daki eylem adresi Taksim meydanı idi, ancak polis buna izin vermedi. Taksim Meydanı eyleme kapatılınca, CHP’liler de İstiklal Caddesi’nde toplandı. Burada gerçekleştirilen oturma eylemi "Hak, hukuk, adalet" sloganları eşliğinde son buldu.

CHP Ankara’da da Güvenpark’ta oturma eylemi yaptı. Eyleme CHP genel başkan yardımcıları Tekin Bingöl, Haluk Koç, Fethi Açıkel ve milletvekilleri katıldı. CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, “İlan ederken ‘Bir buçuk ay bile sürmeyecek’ dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine ‘Artık yeter’ demeye başlamıştır” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dün Balçova'da Köy Enstitülerinin kuruluşunun 78. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen sempozyumda, geçen yıl yapılan anayasa değişikliği referandumunda yaşananların bir demokrasi ayıbı olduğunu söyledi. 2019'da daha iyi hazırlanarak sandıklara gideceklerini bildiren Kılıçdaroğlu, "Demokrasiden yana olan bütün güçler olarak tıpkı Kuvayımilliye hareketinde olduğu gibi siyasi düşüncelerimizi bir kenara bırakacağız. Demokrasiden yana olanları kucaklayarak bu süreci aşacağız" diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.