Sanayi üretimi şubatta da iyi geldi

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimi ocak ayında geçen yıla göre yüzde 12.9 gibi çok yüksek bir artış göstermişti. Şubat ayındaki üretim de ocaktaki kadar değilse de yine de yüksek geldi.

Toplam sanayi üretimi şubat ayında geçen yılın şubatına göre yüzde 9.9 oranında arttı.

Böylece iki ay toplamındaki sanayi üretimi artışı yüzde 11.4 oldu.

İki aylık üretim geçen yıl 2016’ya göre yüzde 3.5, 2016’nın ilk iki ayındaki üretim ise 2015’e göre yüzde 9.5 artmıştı.

Büyüme yüksek gelebilir

Sanayi üretiminin ilk iki ay toplamında yüzde 11.4 artış göstermesi, ilk çeyreğe ilişkin büyümenin yüksek gelebileceğine dönük beklentileri artırdı. Her ne kadar sanayi üretimi ile GSYH büyümesi arasında bire bir paralellik kurmak pek mümkün değilse de yine de sanayi üretimindeki artış iyi kötü bir ön gösterge niteliğinde.

Sanayi üretiminde mart gerçekleşmesini, dolayısıyla ilk çeyrek oranını bir ay sonra öğreneceğiz. Ancak yine de ilk iki ayın yüzde 11.4’lük artışı bize ilk çeyrek için en azından geçen yıldan daha yüksek bir gerçekleşme olacağını gösteriyor.

Mart ayındaki sanayi üretimi artışı sıfır olsa bile ilk çeyrekteki oran yüzde 7’nin üstünde gerçekleşecek. Dolayısıyla ilk çeyrek büyüme hızı büyük olasılıkla geçen yılın üstünde gelecek.

Geçen yıl ilk çeyrekte sanayi üretimi yüzde 4.3 artmış, GSYH kapsamındaki sanayi sektöründeki büyüme yüzde 6.7 olmuş, GSYH büyümesi de yüzde 5.4 olarak gerçekleşmişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.