Antalya’da 2018, 'Perge Yılı' oldu; hedef 5 milyon turist

Antalya’nın sahip olduğu tarihi değerlerin daha fazla turist tarafından gezilip görülmesini sağlamak amacıyla ilan edilen “2018 Perge Yılı”nda 5 milyona yakın turist bekleniyor.

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL - BATUR İLHAN/

Antalya’nın 2018 yılı turizm teması olarak belirlenen Perge Antik Kenti’ni, kente gelen yabancı turistlerin üçte birinin ziyareti hedefleniyor. Bu yılın ‘Perge Yılı’ temasına öncülük eden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği (AKTOB) ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) öncülüğünde bu yıl Perge’yi öne çıkartacak ve Antalya’ya tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin Perge Antik Kenti’ni ziyaretini teşvik edecek etkinliklerle tanıtıldı.

The Marmara Hotel’de yapılan tanıtım toplantısına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege katıldı.

“2018 Perge Yılı” için hazırlanan kurumsal kimlik, logo, afiş ve yapılacak etkinliklere ilişkin sunum yapan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, proje ile deniz-kum-güneş ile dikkat çeken Antalya’nın çok önemli tarihi değerlere sahip olduğunu da göstermek istediklerini söyledi. Yağcı, “Bu sene Antalya’da 12-14 milyon arasında yabancı turist ağırlamayı hedefliyoruz. 2018 yılını Perge Yılı ilan ederek gelen bu turistlerin üçte birini Perge’ye çekmek istiyoruz. Bu projede tüm paydaşların işbirliği içinde olması çok önemli. 2018 Perge Yılı ile ilgili olarak da logo, kurumsal kimlik, internet sitesi, tanıtım videoları ve afiş hazırladık. Mottomuz da ‘Perge’yi gördünüz mü?’ olacak. Afişlerimizi Antalya’daki 900 otele göndereceğiz ve Perge hakkında bir farkındalık yaratacağız. Ayrıca havalimanımıza inen her turiste bilgilendirme kartları dağıtacağız. Dergi ve billboardlarda reklamlarımız da yer alacak. Sosyal medyada Perge Antik Kenti için ‘#Visit Perge’ etiketi oluşturuldu. Şehir merkezlerimizde ve otellerimizde Perge algısı yaratmak istiyoruz. Antalya’da 2018 turizm sezonunu da Perge Antik Kenti’nde yapacağımız kokteyl ile açacağız” dedi.

“Projeyi turizm sektörü sahiplendi”

Toplantıda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Perge’nin Antalya için önemli bir değer olduğunu belirterek “Ancak böylesi önemli bir antik kentin ziyaretçi sayıları istenilen seviyede değil. Projeyi turizm sektörü sahiplendi ve bu yılı ‘Perge Yılı’ olarak ilan ettik. Kültür ve Tu-

rizm Bakanımız Numan Kurtulmuş da Antalya’ya gelerek Perge’yi uzun uzun gezdi. Bakanlığımız da bu projeye destek veriyor. Belediye olarak projeye destek vereceğiz. Bu projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Değerlerimizi yeterince kullanamıyoruz”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da çok önemli antik kentlere sahip olan Antalya’nın bu değerleri kullanamadığını belirterek, “Antalya’da hep konuştuğumuz 12 ay turizm, pazar ve ürün çeşitliliğini ete kemiğe bürüyecek bir proje ile karşınızdayız. Antalya’da çok sayıda antik kent bulunuyor ancak elimizdeki bu değerleri yeterince kullanamıyoruz. Örneğin Perge. Perge birçok turizm merkezimizin bitişiğinde yer alıyor. Perge döneminin en parlak şehridir. Ancak burayı ziyaret edenlerin sayısına bakınca bir problem olduğunu görüyoruz” dedi.

Perge’de kazıların hız kazandığını söyleyen Karaloğlu, “Turizmi çeşitlendirmek ve turizmi 12 aya yaymak adına başladığımız bu projede 2018’i Perge Yılı ilan ettik. AKTOB ve TÜRSAB bu işi üstlendi. 2018 Perge Yılı ile ilgili her şey hazırlandı. Bundan sonra sektörün bu projeye sahip çıkması gerekiyor. Turizmde eski alışkanlıklarla 12 ay turizm ve 25 milyon turist hedefimize ulaşamayız. Turizmde artık yeni şeyler söylemeliyiz. Bu proje kurumların işbirliğinin meyvesidir. İnşallah yılsonunda Antalya’ya gelen yabancı turistlerin üçte birini Perge Antik Kenti’ne getirmiş oluruz. Antalya çok cömert bir bölge. Antalya’da tarih, doğa, kültür, gastronomi, yayla her şey var. Bu zenginliklerimizi turizmle değerlendirmeliyiz. Bu proje kapsamında her sene farklı bir değerimizi ön plana çıkartacağız. Aspendos, Side, Phaselis gibi her sene tema hazırlayıp ürün haline getireceğiz. 3-4 yıl sonra bu proje Antalya turizmine çok önemli bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Perge için bağış çağrısı

Vali Karaloğlu, Perge’de yer alan sütunların ayağa kaldırılması için bağış beklediklerini söyledi. Turistlerin otellerinden çıkmamasının nedeninin “Her Şey Dahil” sistemi olmadığını ifade eden Karaloğlu, ancak bu sistemin ciddi şekilde tartışılması ve yavaş yavaş bu sistemden çıkılmasını önerdi.

The Marmara Hotel’deki toplantıya Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege katıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.