"Türkiye'deki enerji firmaları siber saldırı tehdidi altında"

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Enerji sektörü yöneticileri, siber saldırıların sektörleri üzerinde etkisinin artmasından endişe duyuyor. Marsh tarafından Dubai'de açıklanan "Marsh-Microsoft Global Siber Risk Algılama Anketi" sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 76'sı siber saldırıların iş durmasına yol açmasından korkuyor.

Rapora göre siber saldırı, enerji sektörünün en büyük risklerinden biri olmaya doğru gidiyor. Marsh'ın yaptığı ankete katılanların yüzde 76'sı siber saldırıların sektörde iş durmasına yol açmasından korkuyor. Enerji yöneticilerinin yarısından fazlasının siberi ilk beş risk arasında göstermesine rağmen, yüzde 54'ü ise tüm bunlara rağmen kendi olası en zayıf yönlerinin farkında bile değiller. Yine ankete katılan enerji yöneticilerinin yüzde 26'sı, şirketlerinin son 12 ay içinde başarılı bir siber saldırı kurbanı olduğunu, bu nedenle bundan sonraki dönemde siber risk yönetimine daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını dile getirdiler. Ankete katılan enerji yöneticilerinin yüzde 77'si, kendi kuruluşlarının siber risk yönetimine yaptıkları yatırımları artıracaklarını belirtirken, yüzde 26'sı ise kendi siber sigortalarını satın almayı veya artırmayı planladık- larını söyledi.

Marsh tarafından düzenlenen Enerji Endüstrisi Konferansı'na konuşmacı olarak katılan Marsh Risk Danışmanlığı Siber Risk Direktörü Alper Başaran, Türkiye'deki enerji sektörü firmalarının her geçen gün daha fazla hedef alındığını belirtirken, güncel güvenlik açıklıklarının ve siber tehditlerin yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.