Konutta devamlılık için 'senetli satış' stratejisi

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile TÜYAP iş birliğiyle düzenlenen Bursa Rising City Gayrimenkul Fuarı ve Bursa İnşaat ve Dekorasyon Fuarı, 195 firmanın katılımıyla gerçekleştirildi. 35 bin metrekarelik alanda düzenlenen, inşaat ve gayrimenkul sektörü temsilcilerini buluşturan fuarda firmaların 60 aya varan vadeli konut satış kampanyaları dikkat çekti. Birçok firma, konut faizlerinin 1.20'nin üzerine çıkması ve birçok kişinin alım gücünü etkilemesi nedeniyle peşin fiyatına senetli konut satışlarını tanıttı.

'Tedbir alınmalı'

Konuyla ilgili Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal Çelebi, "İnsanları nasıl daha az maliyetle mülk sahibi yaparız bunun hesabını yapıyoruz. Bu kapsamda büyük firmalar senetle satış gerçekleştirerek devamlılık sağlamaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu da "Senetli satışlarda faiz oranı olmadığı için yatırımcıya da cazip geliyor. Ancak tak- sitler ödenmediğinde 1980 ve 1990'lı yıllardaki kooperatif mezarlıklarının olmasını istemeyiz. Konut kredi faiz oranları yüksek ama fiyatlar şu anda düşük" diye konuştu. Güleroğlu, ayrıca senetli satışlarda tarafların birbirini iyi araştırması konusunda uyarıda bulundu. Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal Çelebi, gayrimenkulün Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer aldığını vurgulayarak, "Bu konuda tedbirleri alacaklar yine bu sektörlerin içindeki dinamikler. İnsanları nasıl daha az maliyetle mülk sahibi yaparız bunun hesabını yapıyoruz. Bu kapsamda büyük firmalar senetle satış gerçekleştirerek devamlılık sağlamaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.