'Konut Hesabı'nda 13 bin kişiden 81 milyon TL birikim

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ilk kez ev sahibi olacak vatandaşları kapsamına alan "Konut Hesabı" uygulamasında 13 bin vatandaşın açtığı hesaplarda biriken para 81 milyon liraya ulaştı.Yeni düzenlemeyle devlet desteği üst oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami 15 bin lira olan sınırı da 20 bin liraya çıkarıldı. Sistemde 3 ve 4 yıl kalanların alacakları katkı payı miktarları ha- zırlanacak yeni yönetmelikle belirlenecek. Sistemde en az 3 yıl kalma şartı bulunurken, eski yönetmelikte üç yıl kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15'ini, 4 yıl kalanlar yüzde 18'ini ve 5 yıl kalan da yüzde 20'sini alabiliyordu.

Yapılan düzenlemeyle bu oranlar değiştirilirken, sistemde 3 ve 4 yıl kalanların alacakları katkı payı miktarları hazırlanacak yeni yönetmelikle belirlenecek.

Bakanlık, "Konut Hesabı" uygulamasında 5 yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25'i ve yine en fazla 20 bin liraya kadar destek sağlayacağını duyurdu. Bu oranlar her yıl Yeniden Değerleme Oranı kadar da artırılacak. Uygulamanın başladığı Mayıs 2016 tarihi dikkate alındığında, konut hesaplarında biriken paralara ilk devlet katkısı 2019'da ödenecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.