TürkAkım gazı 17.8 km hızla 52 saatte Türkiye’de olacak

TürkAkım’a doğalgaz pompalayacak Russkaya kompresör istasyonu tamamlandı. 285 bar basınçla gönderilecek gaz, saatte ortalama 17.8 kilometre hızla yol alarak, yaklaşık 52 saatte Türkiye’ye ulaşacak.

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - MEHMET KARA

Bir yıl sonra doğalgaz akışına başlayacak olan TürkAkım’a doğalgaz pompalayacak Russkaya kompresör istasyonu tamamlandı. 285 bar basınçla gönderilecek gaz, saatte ortalama 17.8 kilometre hızla yol alacak. Anapa’dan yola çıkacak TürkAkım gazının, Türkiye’deki Kıyıköy alım termina- line ulaşması yaklaşık 52 saat alacak. En az 50 yıl boyunca faaliyet gösterebilecek şekilde tasarlanan TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi ve Ölçme İzleme İstasyonu, Russkaya Kompresör İstasyonu’na 3.5 kilometre mesafede. Ölçme İzleme İstasyonu ise denize 2.5 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor.

TürkAkım boru hattına gaz pompalamak üzere Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa şehri yakınlarında kurulan Gazprom’a ait Russkaya Kompresör İstasyonunun inşası tamamlandı. 2019 sonunda akacak gaz, boru hattında saatte 17.8 kilometrelik bir hızla yol alarak, yaklaşık 52 saatte Türkiye’ye ulaşacak.

Türkiye’den bir grup gazeteci, Türkiye ve Avrupa’ya yılda 31.5 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak şekilde tasarlanan TürkAkım gaz boru hattı projesinin Rusya tarafındaki kara tesislerinde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Anapa şehri yakınlarındaki kara tesisleri, boru hattına gaz basacak Gazprom’a ait kompresör istasyonu ile TürkAkım’ın işletmecisi South Stream Transport’a ait ölçüm ve izleme tesislerinden oluşuyor.

Sözcüsü Sander van Rootselaar’ın verdiği bilgiye göre, en az 50 yıl boyunca faaliyet gösterebilecek şekilde tasarlanan TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi ve Ölçme İzleme İstasyonu, Russkaya Kompresör İstasyonu’na 3,5 kilometre mesafede. Ölçme İzleme İstas-

yonu ise denize 2,5 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor.

Alım terminalinin inşası sürüyor

TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Proje Sözcüsü Aslı Esen ise Kıyıköy’deki alım terminali inşaatının devam ettiğini belirterek,

“O da 2019 içinde tamamlanacak. Doğal gaz akışı planlandığı gibi gelecek yılın sonunda başlayacak” diye konuştu.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, TürkAkım boru hattına verilecek doğalgaz saatte yaklaşık 17.8 kilometrelik bir hızla ilerleyecek.

Böylece Anapa’dan yola çıkacak TürkAkım gazının, Türkiye’deki Kıyıköy alım terminaline ulaşması yaklaşık 52 saat alacak.

Amsterdam’dan izlenecek

TürkAkım’daki doğalgaz akışının izleneceği kumanda odası ise Tür-

kAkım proje şirketi South Stream Transport’un Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan genel merkezinde yer alacak. TürkAkım Sözcüsü Sander van Rootselaar’ın verdiği bilgiye göre Kumanda odasının inşa çalışmaları halen devam ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.