Fed faizleri sabit tuttu

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

ABD Merkez Bankası (Fed) faizlerde değişiklik yapmadı ancak para politikasını kademeli olarak sıkılaştırma yolunda kalmaya devam etti. Karar sonrası dolar 5.50 TL'nin üstüne çıktı. Öte yandan küresel piyasalar, hafta sonu dünya liderlerinin Fransa’daki buluşmasına odaklandı. 1. Dünya Savaşı’nı sona erdiren antlaşmanın 100. yılı dolayısıyla Paris’te düzenlenen toplantıya Macron’un davetiyle katılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) perşembe günü sonuçlana iki günlük para politikası toplantısında faizlerde değişiklik yapmadı ancak para politikasını kademeli olarak sıkılaştırma yolunda kalmaya devam etti. Fed ayrıca sadece işletme yatırımlarının büyümesinde düşüşle gölgelenen sağlıklı bir ekonomiye işaret etti.

Fed politika faizini yüzde 2-2.25 aralığında tuttu. Fed işletme yatırımının, artan üretkenlik ve gelecekteki büyümenin anahtarı olabileceğini ve “hızlı ilerlemesinden yavaşladığını” belirtti. Bu Fed’in güçlü istihdam kazanımları ve hanehalkı harcamalarını ve genel ekonomik faaliyetin “güçlü oranını” takdir eden bir politika açıklamasında tek temkinli ifade oldu.

Fed iki gün süren Federal Açık Piyasa Kurulu (FOMC) toplantısının ardından dün akşam yayımlanan karar metninde faizleri kademeli olarak artırma planlarına sadık kalırken, “İstihdam piyasası güçlenmeye devam etti ve ekonomik faaliyet güçlü bir oranda yükseliyor” denildi. Fed, bu yıl üç kez faiz artırdı ve Aralık ayında tekrar artırım yapması bekleniyor. Fed’in açıklamasında Eylül ayındaki son politika toplantısından bu yana ekonomik görünümde çok az değişiklik görüldü. Enflasyon yüzde 2 hedefine yaklaşık seviyede kalmaya devam etti, işsizlik oranı düştü ve ekonomik görünüme yönelik riskler kabaca dengelenmiş görünüyor. Fed’in gösterge politika faiz oranını mevcut yüzde 2-2.25 aralığında tutmasını bekleyen finansal piyasalar açıklamanın ardından hafif geriledi. ABD Kongre seçim sonuçlarının ardından genel olarak yükselen ABD borsaları Fed’in faiz artırım hızının yavaşlayacağına işaret etmemesiyle hafif geriledi.

Dolar güçlendi

Dolar, Fed’in Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gitme beklentilerini sıcak tutmasının etkisi ile yükseldi ve euro karşısında 1.1337 seviyesine çıktı. Fed ka- rarı sonrası dolardaki değerlenmenin, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında daha güçlü olduğu görüldü. Neredeyse tüm gelişmekte olan ülke para birimleri gerilerken, TL de dolar karşısında yüzde 2 ye yakın düşüş kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.