16 yılda 200 milyar $ yatırım geldi

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, “2002 yılına kadar Türkiye ye gelen doğrudan yatırım toplam sadece 15 milyar dolardı. 2002 den günümüze kadar ise yaklaşık 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım ülkemize geldi” dedi. Ermut, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 26 ülkeden 40’ı aşkın bürokratın katılımıyla düzenlenen “3. İstanbul PPP (kamu-özel ortaklığı) Haftası Cumhurbaşkanlığı Sisteminde Yatırım Ortamı” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, ofisin kuruluş sürecini anlattı.

Ofisin, 2006 da Başbakanlık Yatırım Destek Ve Tanıtım Ajansı olarak kurulmasından bu yana geçen süreden bahseden Ermut, dünyada, Türkiye deki yatırım ortamının tanıtılmasına dair yaptıkları faaliyetleri paylaştı. Ajansın yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ismini aldığını anımsatan Ermut, ajans kurulduğu günden bu yana aradan geçen süreçte çok ciddi ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Ermut, “Bu süreçte doğrudan yatırımların önemiyle ilgili far- kındalık sadece özelde değil bürokraside ve devlet kurumlarında da ciddi şekilde arttı” diye konuştu.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise 3. İstanbul PPP Haftası kapsamında tüm iş dünyası temsilcilerinin, yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik stratejiler ve atılan adımlara ilişkin net ve doğru bilgiye ulaşmalarını sağladıklarını söyledi. Türkiye nin PPP alanında önemli bir deneyim ve bilgi birikimine sahip olduğunu dile getiren Olpak, şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz yıl boyunca, DEİK olarak düzenlediğimiz birçok iş forumu ve yuvarlak masa toplantısında; Balkan ülkelerinden tutun, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine varana dek çok geniş bir coğrafyada, sahip olduğumuz bu deneyim ve bilgi birikimine dair sorularla karşı karşıya kaldık. Sanıyorum bugün de dahil olmak üzere o sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un da katıldığı program, günün anısına plaket takdim edilmesiyle sona erdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.