Kimse hayattan

Dunya Extra - - ŞİMDİNİN TRENDLERİ -

Paris’te bir kafede oturuyorsunuz... Aslında Avrupa’da nereye gitseniz bu böyle: Çevrede yaşlı insanlar görüyorsunuz, kafelerde oturmuşlar. Ya da engelliler. Kimse hayattan kopmuyor. Gerek toplumsal kültür ve düzen, gerekse belediyelerin verdiği hizmetler bu konuda başarılı... Bu nedenle, siyaseti bir yana bırakırsak, Avrupa’nın bu tür kültürel ve hizmet alt yapıları çok önemli... Bizde de engelliler için hizmetler başladı, ancak hâlâ şehirlerimiz yaşlılar ve engelliler için çok “vahşi” kalıyor. Geçen hafta Paris’teydim ve tabii her müzede ayrı bir sergi vardı. Farklı programlar olduğu için çok gezmeye fırsat bulamadım. Ancak bir mekânın önünden geçerken “İlkel Picasso” adıyla ünlü ressamın ilk dönem eksiz ve resimlerinin yer aldığı sergi dikkatimi çekti... Çünkü Pablo Picasso’nun yaratıcılığı ve kural tanımaz arayışı gerçekten onu farklı kılıyordu. Her döneminde farklı arayışları oldu ve inanılmaz hayalgücüyle farklı, çağının belki de en aykırı ressamlarından birine dönüştü. Heykeller, tasarımlar yaptı. Kübist resimlerinde boyutlarla oynadı, pek çok farklı çalışmalara imza attı... Resim ya da Picasso uzmanı değilim, ancak bugün yaşasa acaba ne yapardı, diye düşünüyorum. Benim aklıma şu geliyor, eğer o bu dönemde yaşasa kesinlikle “dijital sanat” yapardı. Her şeyi denerdi, çünkü dijital çağ onun hayallerini, düş dünyasını gerçekleştirebilmesi için büyük olanaklar sunardı...

Dijital sanatın yükselişi

Bunları düşünmemin sebebi; seyahatimin bir gün öncesinde Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin hayata geçirdiği “Digi.logue”, dijital sanatlar platformu toplantısına katılmış olmamdı. Dijital sanat gündeme geldi ve Zorlu Holding Kurumsal İletişim Müdürü Aslı Alemdaroğlu, Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas ve masada bu harekete öncülük eden katılımcılarla sohbet ettik... Dijital dönüşüm, yaşamımızın her noktasına sızdığı gibi, sanatın içinde de var. Şekilleri çok farklı... Kimi zaman teknolojik bir araç, grafik programları, üç boyutlu yazıcılar ya da gösteri sanatlarında dijital uygulamalar. Hayallerinizle ve olanakları tanımanızla alâkâlı olarak yapılabilecek pek çok şey var. Belki bu platform, bu açıdan çok önemli. Çünkü dijital dünyayı tanımadan onu kullanarak bir şeyler yaratmak mümkün değil. Ve dijital dünyanın olanakları neredeyse sınırsızlığa doğru gidiyor.

Sıfır ve birlerden oluşan sayısal alt yapısı nedeniyle her yazılan program ya da oluşturulan yeni uygulamalar temelde bir tasarım. Dijital bir tasarım... Zaten o yüzden dijital dönüşüme “sanat” diyenler de var. Ne derseniz deyin, tüm hayat bir tasarım ve bu süreçte dijitalle sanatın bütünleşmiş olmasını hiç yadırgamayacağız. O zaman yarının sanatçıları belki “dijital Picasso”lar olacak. Kimbilir bu sınırsız dünyada belki Türkiye’den de “Dijital Picasso”lar çıkabilir. Tüm dünyada yankı uyandıran eserlerin temelinde de dijital olacak. Tabii bu bir tercih, sanatçıların bakış açısı, dijitali kullanma ya da belki kullanmama tercihlerini de ortaya koyabilir. Bugün modern sanat eserlerinin birçoğunda da dijitalin etkisini çok net görmek mümkün...

Digi.logue ne yapacak?

Bana aktarılan bilgilerden size Digi.logue ne yapacak, onu da anlatmaya çalışayım. Zorlu Holding ve Zorlu PSM tarafından hayata geçirilen Digi.logue, çağımızın bir anlamda artık gerekliliği de sayılan dijital dönüşümün, mimari, müzik, sanat, moda, sinema gibi farklı disiplinlerde de kesişmesini ve yaratıcı endüstride olan, bu dünyayı anlamak, yeteneklerini geliştirmek isteyen herkesi ortak bir ağda buluşturarak, bilgi alışverişi ve beraber çalışmak için zemin oluşturan online bir mecra olarak konumlanıyor. Faaliyetlerini sadece dijital dünya ile sınırlamayan Digi.logue, PSM ve üniversitelerde gerçekleştireceği etkinlik, performans, sunum, söyleşi, seminer gibi farklı aktivitelerle de etkileşimini sürdürecek.

Endüstriye de ilham olacak

Aslında dijital sanat dediğimizde çok önemli bir noktayı da söylemek gerekiyor. Bu tür sanat ve yaratıcılık geleceğin inovasyonlarını ve bunları yaratacak gençleri de keşfetmek anlamına geliyor. O yüzden Zorlu Holding için bu tarafını da düşünmek önemli... Zorlu Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Aslı Alemdaroğlu, Digi.logue ile ilgili şunları söylüyor: “Zorlu Holding olarak faaliyette bulunduğumuz her alanda teknolojiyi üst seviyede kullanıyoruz ve bunu daha da geliştirmek, ileri taşımak için çalışmalarda bulunuyor, dijital gelişimi destekliyoruz. Bu yaklaşımımızın bir uzantısı olarak da bu alanda merakı olan herkesi besleyecek ve ilgili olan herkesle etkileşimde olacak bir platform oluşturmamız gerektiğine inandık ve bu inançla Digi.logue platformunu geliştirdik.”

Sonar’ı da Türkiye’ye taşıdı

Tüm bu “dijital sanat” alt yapısı kapsamında aslında önemli bir etkinlik olan, Sonar da PSM tarafından Türkiye’ye getirildi. Teknolojiyi ve müziği odağına alan bu platform ve gelecekle ilgili çalışmalarla ilgili Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas şöyle konuşuyor: “Zorlu Holding ve Zorlu PSM işbirliği ile hayat bulan Digi.logue platformu, dijital dönüşümü inceleyecek, yaratıcılık ve teknolojinin dokunduğu multidisipliner alanlardaki projeler hayata geçirme hedefiyle yola çıktı. Örneğin, Sonar, bizim uzun zamandır Türkiye’ye getirmek için hevesle çalıştığımız bir işti. Sonar’ın +D ayağı da heyecanımızı perçinleyen bir yanıydı. Türkiye’de dijital dönüşümü, teknolojiyi ve müziği odağına alan bir platformu, parçası olduğumuz holdingin sahiplenmesiyle bu hevesimiz ve heyecanımız daha da arttı. Sonar İstanbul +D’nin içerik başlıklarına baktığımızda Digi. logue’un konumlandırmasıyla birebir örtüşen bir içerikle karşılaşıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.