Sinemaseverlere bahar hediyesi 203 film

Tarafından düzenlenen 36. İstanbul Film Festivali, tarihleri arasında bölümde, ülkeden yönetmenin yapıtlarını sunuyor.

Dunya Extra - - SİNEMAYA MI GİTSEK? -

Her yıl sinemaseverlere âdeta baharın geldiğini müjdeleyen 36. İstanbul Film Festivali, 5 Nisan’da başlıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte; 11 gün boyunca, 21 bölümde, 61 ülkeden 207 yönetmenin 203 filminin gösterimi yapılıyor. “Kaldır Kafanı” sloganıyla gerçekleştirilen programda, gösterimlerin yanı sıra sohbetlerden konserlere çeşitli özel etkinlikler de takip edilebiliyor. Gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu sinemaları, Pera Müzesi ve İtalyan Kültür Merkezi’nde, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s’de, Levent’te Cinemaximum Kanyon ve Kadıköy’de Rexx’te gerçekleştirilecek olan film festivali; 4 Nisan’da TİM Show Center’da düzenlenecek törenle açılıyor. Gecede; Barış Pirhasan, Selma Güneri, Macit Koper ve Çetin Tunca’ya “Onur Ödülleri” takdim ediliyor. “Emek Ödülü”nün sahibi ise Kasım 2016’da kaybettiğimiz Mithat Alam. Tassos Boulmetis’in “Lodos” filminin gösterileceği açılışta; Ian McKellen da, “Onur Ödülü”nü almak üzere, British Council işbirliğiyle festivalin konuğu oluyor.

“Galalar”da kimleri izleyeceğiz?

Etkinliğin sevilen bölümlerinden “Festival Galaları”da bu yıl 11 film var. Açılış filmi "Lodos", Olivier Assayas’ın başrolü Kristen Stewart’a verdiği “Hayalet Hikâyesi”, ünlü şarkıcının trajik hayat öyküsünü anlatan “Dalida”, Guillaume Canet’un yazdığı ve yönettiği “Rock’n Roll”, Catherine Frot ile Catherine Deneuve’ün başrolünü paylaştığı “İki Kadın”, Cousteau’nun oğlu Philippe’le ilişkisini anlatan “Derinliklere Yolculuk: Kaptan Cousteau”, Geoffrey Rush’ın oynadığı “Son Portre”, başrolünde Chris Evans’ın yer aldığı “Deha”, Ben Wheatley’nin yıldızlarla dolu filmi “Ateş Serbest”, başrollerini Vanessa Redgrave ile Rooney Mara’nın paylaştığı “Saklı Kalanlar” ve Ian McKellen’lı Shakespeare klasiği “Richard III” festivalin bu yılki gala filmlerinden.

Ve “Altın Lale” peşindekiler...

Kazananın 14 Nisan akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacağı “Altın Lale Uluslararası Yarışma”ya katılan filmler ve yönetmenleriyse şöyle sıralanıyor: Lucas Belvaux’dan “Bu Ülke Bi- zim”, Nana Ekvtimishvili ve Simon Gros’tan “Benim Mutlu Ailem”, Maysaloun Hamoud’tan “Duvarlar Arasında”, Sébastien Laudenbach’tan “Elleri Olmayan Kız”, Bruce McDonald’tan “Cinsler”, William Oldroyd’tan “Lady Macbeth”, Ka- zım Öz’den “Zer”, João Pedro Rodrigues’ten “Ornitolog”, Julian Rosefeldt’ten “Manifesto”, Carla Simon’dan “93 Yazı”, Fien Troch’tan “Ev”, Nicolas Wackerbarth’tan “Kasting” ve Greg Zglinski’den “Hayvanlar.” “Altın Lale Ulusal Yarışma”daysa; “Taş”, “İşe Yarar Bir Şey”, “Mahalle”, “Bütün Saadetler Mümkündür”, “Zer”, “Kaygı”, “Mavi Sessizlik”, “Sarı Sıcak”, “Murtaza”, “Martı”, “Tereddüt” ve “Kırık Kalpler Bankası” yarışıyor.

93 Yazı Dalida

Derinliklere Yolculuk: Kaptan Cousteau

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.