“Başkasının müşterisini çalmayı hedeflemedim…”

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ -

“HOŞGÖRÜ, ÖZGÜVEN VE EĞİTİM... ŞANS DA LÂZIM TABİİ”

▶ Anne ve babanızın, ailenizin hayattaki seçimlerinize etkisi oldu mu? Nasıl bir ailede büyüdünüz?

Ailem bana nasıl biri olunması gerektiğini öğretti ve bununla bana dünyada sahip olunabilecek en özel şeyleri verdiler: Hoşgörü, özgüven ve eğitim. Benim ailem beni, çok çalışırsam istediğim her şeyi başarabilecek potansiyele sahip olduğuma inandırdı ve bu da bence bir insanın ailesinden alabileceği en büyük destek. Ve eğer böyle bir aileye sahipseniz gerisi size kalmış, biraz şans da lâzım tabii, ama o ayrı bir konu.

▶ Bu işi yapmaya ne zaman karar verdiniz? Bugün istediğiniz yere geldiğinizi düşünüyor musunuz?

Sektör değiştirmek ve kozmetik alanına dâhil olmak benim için ani bir karar oldu. Ço- cukluğumdan beri kendi adıma planım, eğitimimi tamamladıktan ve tecrübe kazandıktan sonra babamla beraber çalışmaktı. Zaten gayrimenkul sektörünü de bu sebeple seçmiştim. Ancak planlar ve hayaller bazen çelişebiliyor.

Nitekim benim de tüm kariyer planım bir marka kurucusunun hayat hikâyesini okurken değişti. Ve tam da bu aşamada eşim beni kendi markamı yaratma konusunda cesaretlendirdi, sonrasında ise her şey çok hızlı gelişti. Jalue’yu kuralı sadece 2 sene oldu. Tabii ki henüz kat etmemiz gereken çok yol var, ama, hedefime ve şu anda attığım adımlara güveniyorum.

▶ Sizce işinizde eğitimin, ilişkilerin ve tecrübenin başarıdaki oranı nedir? Ben azimle çalışmaya inanıyorum. Eğer bir şeyi başarmak istiyorsan çok çalışmalısın. Sorunuza istinaden hepsinin son- radan kazanılabileceğine inanıyorum. Çünkü ben finans ve pazarlama üzerine dünyanın önde gelen üç farklı üniversite diplomasına sahibim ama okuduğumdan bambaşka bir sektörde çalışmayı seçtim. Şirketimi kurduğumda ilk yaptığım iş, organik formülasyon eğitim programına başlamak oldu. Özellikle kozmetikte yaptığımız işin derinliklerini bilmeden iyi bir şeyler yaratmaya çalışmak çok zor çünkü. Dediğim gibi ben başarının çok çalışarak geleceğine inanıyorum. İlişkiler ve tecrübe ise tamamen sonradan kazanılması mümkün şeyler.

▶ Bu işte ekmek var mı?

Varsa nereden başlamalı?

Bence çok ve doğru çalıştıktan sonra bütün işlerde ekmek var. Bazı sektörler çok zor, kozmetik de bunlardan biri. Herkesin evine giren belirli dünya markaları var ve

bu şirketlerle aynı kulvarda yarışmak zor, ama bir niş yaratmak mümkün. İşte tam da bu noktada bizim markamız Jalue hiçbir markanın müşterisini çalmayı hedeflemiyor; doğallığı, gelenekselliği ve kaliteyi seven yepyeni bir kitle yaratmayı amaçlıyor.

▶ Yaptığınız işte örnek aldığınız kim ya da kimlerdir?

Ben her zaman “eski”den çok etkilenirim. Filmlerden modaya, tasarımdan yaratıcılığa her yerde özellikle 1920’leri ya da 1950’leri andıran ne varsa ona hayranlık duyarım. Bana ilham veren ve haklarında ne kadar okursam okuyayım çok etkilendiğim isimler Helena Rubinstein ve Maybelline... Her iki isim de zamanlarının çok ilerisinde büyük işlere kalkışmışlar, birkaç kere her şeylerini kaybedip yeniden bir imparatorluk kurmuşlar. Onlardan ilham almamak mümkün değil...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.