Dijital dünyanın mimari karşılığı

Dunya Extra - - ŞİMDİNİN TRENDLERİ -

Mekânlar, dünyadaki varlığımızı anlamlandıran, var oluşumuzu, algılarımızı, bakış açılarımızı belirleyen önemli unsurlardan biri. İnsanın biçimlendirdiği mekânlar, sonrasında insanı biçimlendiriyor. İşin ilginç tarafı, tüm hayatımızı geçirdiğimiz mekânların bu belirleyiciliği üzerine çok az düşünüyoruz. Markalar yarattıkları mekânların müşterileriyle, çalışanlarıyla, tüm sosyal paydaşlarıyla “konuştuklarının” ne kadar farkındalar acaba? Mekânlar, bizlerle kendi lisanlarıyla konuşuyor ve bu mesajlar bilinçaltı yoluyla bizlere ulaşıyor.

İletişim için önemli...

Bu anlamda markalar için mekânlar artık çok önemli birer iletişim mecrası... Hatta tüketicinin marka ile fiziksel olarak buluştuğu, marka kimliğini, duruşunu, marka vaadini yansıtan önemli mecralardan biri. Ticari mekânlar hangi alanda faaliyet veriyor olursa olsun, müşteriye benzersiz bir deneyim yaşatmak zorunda. İş hedeflerinizi temel alarak mekânınızda böyle bir müşteri deneyimi sunuyorsanız, müşterinin markaya bağlılığı ve tekrar satın alma eğilimleri artıyor.

“Marka Mimarisi”

Bu ihtiyaçlar doğal olarak sizi belli noktalara getiriyor. Dijital şirket, banka, şube vs. özünde dijital insandan yola çıkıyor... Çağın dönüşümüne mekânların ayak uydurması zaman alıyor. İki şekilde bakıyorum: İlki klasikleşen ve değerini her zaman koruyan tasarım düşünceleri, diğeri ise markayı, kimliği ve kullanım kolaylığını yansıtan yeni çağın modelleri… İşte bu düşüncelerden yola çıkan Workshop İstanbul son dönemin yeni mimari anlayışlarına göre yaklaşımlar geliştirmiş… Kurucu ortaklardan Yiğit Cin düşüncelerini şöyle aktarıyor:

“Workshop İstanbul, stratejik bir yaklaşımla, marka tasarımı, mimari, reklam ve iletişim disip-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.