İş ilanlarının dayanılmaz hafifliği

Eleman bulmak için hazırladığımız iş ilanları çoğu zaman aceleye gelerek ve alışılmış kalıplara göre hazırlanıyor. Peki, bu ilanlarla bulacağımız elemanların gerçekten aradığımız kişi olması mümkün mü?

Dunya Extra - - KENDİNE YATIRIM YAP! -

dile getirse bile patronun böyle bir önermeye dikkat vermesi çoğunlukla beklenmez.

Hoş bazen çoğunluğun bilinç seviyesine göre bu tip davranışlar korku salacağından, bu münferit olayda şirket zarar görse bile patron haklı çıkabilir.

Peki, bu durumda neden analitik düşünen bir çalışan istiyoruz? Patronun her dediğini yerine getirsin,

diye olabilir mi!

TANIMLARIN "ŞİFRE"LERİ...

Biz ilanı yazarken, çok iyi niyetle, işe doğru insanı niteleyen özellikler yerine hayalimizdeki çalışanı yazıyoruz. Oysa hayalimizdeki kişiyi bulma motivasyonunu kullanarak çok daha ince düşünülmüş bir ilan çıkmamız gerekiyor. Verdiğimiz ilan hangi tür karakterleri çekebilir? İstemediğimiz kişilerin doğrudan bu ilana başvurmasını engelleyecek bir yöntem var mıdır? Yoksa, adayın işverenin olmasını istediği kişi olduğunu anlatan bir beyan ile karşılaşılacak. Sonrasını biliyoruz…

Özgeçmişte şişirilenlerle, iş ilanlarında şişirilen özellikler karşı karşıya gelir. Özgeçmişte yazan ya da iş ilanında istenilen özelliklerin gerçekten inanarak yazıldığını sananlar ise sadece bu işlere yeni başlayanlardır.

Oysa bu tanımlamaların karşılığı şu şekilde olabilir: Analitik düşünen:

Şirketin adresini ve posta kodunu

ezbere bilir.

Patrona ne zaman karşı çıkılacak, ne zaman susulacak bilir. Çıkarken kahve makinasının fişini çekmeyi akıl eder.

Takım çalışmasına yatkın:

İyi hikâye anlatır. Ortalama değerlere sahiptir. Fazla sivrilmemeyi öğreneli çok olmuştur. Gerektiğinde arazi olmayı bilir. Çok çok gerekirse sorumluluk alır.

Prezantabl:

Erkek ise uzun boylu. Pantolonunun dizini çıkarmamayı öğrenmiş.

Çok sıcakta bile gömleği buruşmayan.

Kadın ise her durumda topuklu ayakkabı ile hiç yorulmamış gibi durabilen. Ojesi bozulmayan.

Şaka bir yana, bu tanımlar, benim şirketimde bile ilanlarda yazılmasını durduramadığım nitelikler. Şirketimde iş ilanının tepesine hiç düşünmeden otomatik olarak bu özelliği yazan İnsan Kaynakları yöneticisine bunu niye yazdın dediğimde “Analitik düşünen bir kişiyi işe alsak çok iyi olur…” diye cevap verdi.

“Peki” dedim, “Bu ilanı okuyan kişi analitik olduğunu nereden bilecek?”

Bir kişi analitik değilse, otomatik olarak analitik olduğunu düşünecektir. Yönetici yeteneğimizin yüksek olduğunu düşünebiliriz. Çok eğlenceli bir kişi olduğumuzu düşündüğümüz gibi. Bu nedenle iş ilanlarında aradığınız özelliklerin sadece materyal olanlarını yazmak gerek.

Eğitim

Tecrübe

Uzmanlık derecesi

Yabancı dil bilgisi

Edindiği sertifikalar vs. gibi… Öznel olanları ise lütfen kendinize saklayın, bunu iş görüşmelerinizde bir takım soru ve yöntemlerle anlamaya çalışın.

İş görüşmesinde bile bu soruları doğrudan sorduğunuzda aldığınız cevap karşınızdaki kişinin etik değerleriyle sınırlıdır.

Bu biraz restoranda garsona yemeklerin lezzetli olup olmadığı sormak gibi bir şey, “Vallahi biz bile yandaki lokantadan yiyoruz” diyen çok az kişi vardır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.