Ve bir şefin ilginç öyküsünden bahsedeceğim… Şefin 'iki bebeğinden biri'

Dunya Extra - - ŞİMDİNİN TRENDLERİ -

Anadolu Yakası’nda sınırları biraz zorlamaya çalışan mekânların sayısı oldukça az aslında… Restoran açmak zaten risk oldu, bir de bunu Anadolu Yakası'nda yapmak daha da büyük risk… Tabii bahsettiğimiz “konsept” bir restoran… Geçtiğimiz günlerde böyle güzel bir öyküyle karşılaştım.

Genç, 21 yaşında bir işletmeci Merve Naz Sadıkoğlu’ndan, Taylandlı şef Ronnie Jariyawiriya’dan, onun Türkiye’ye ve onların bir araya gelmesiyle oluşan Rona Concept Asia’dan bahsediyorum… Bu buluşma ve her birinin ilginç öyküsüne isterseniz Merve Naz Sadıkoğlu’ndan başlayalım… Sadıkoğlu şöyle anlatıyor: “Bilgi Üniversitesi’nde gastronomi öğrencisiyim aslında… Bir süre okula ara vermiştim. Anadolu Yakası’nda aile otelimiz var. Babam ‘Gel buralarda bir şeyler yap’ dedi, ancak masabaşı işler çok sevdiğim şeyler değil… Yeme-içme, gastronomi benim tutkum; çok seviyorum. İnsan ağırlamayı da çok seviyorum. Sonra dedim ki otelin terasında kullanılmayan atıl bir alan var. Keyifli bir yer yaratmak istedim… Bu terasta Uzakdoğu ağırlıklı Rona Concept Asia’yı açtım, 21 yaşındayım ve her akşam buradayım… Gerçekten çok seviyorum. Yapmak istediğim ve olmak istediğim şey bu…”

Taylandlı şefin öyküsü

Biraz da bu öyküyü genç işletmecileri teşvik etmesi için aktarıyorum. Yola çıkınca bir şeyler oluyor… 21 yaşındaki Merve’nin belki Bodrum’da yaşıtlarıyla olması gerekirken o her gece restoranının başında… Bu arada bir not olarak iletmek gerekirse Anadolu Yakası’nda Suadiye Oteli; ambiansı ve tarihi geçmişiyle, belli bir kesim için geleneksel, hatıraları olan, özel bir yer… Buralar benim de çocukluğumun geçtiği yerler olduğu için çok iyi biliyorum. Hemen şefe dönelim, bu öykü de ilginç… Şef Ronnie Jariyawiriya şöyle anlatıyor: “Taylandlıyım. Annem Tayland mutfağını ABD’ye tanıtmak amacıyla yıllarca önce Washington’a giden şef ve gastronomi elçisiydi. Ben mutfakta büyüdüm. Annemle birlikte yemekler yapardım küçüklüğümden beri… Şef olarak ABD’de pek çok yerde çalıştım. Annem hâlâ ABD’de yaşıyor. En son Nobu Malibu’da şefken şimdiki eşimle tanıştım. Âşık oldum ve arkasından Türkiye’ye geldim… İstanbul’u da çok sevdim. Bundan önce en son Zuma’da çalışıyordum. Bir bebeğim oldu, Anadolu Yakası’na gelmek istedim. Rona Concept Asia da bu arada doğdu… Şimdi iki tane bebeğim var.”

İsim şeften geliyor

Bostancı’da oturan ve yeni doğan bebeği nedeniyle Anadolu Yakası’nda iş arayan şef Ronnie Jariyawiriya’nın yolu Merve Naz Sadıkoğlu ile kesişiyor ve o da hayallerindeki ilk restoranı açıyor… Restoranın adı da aslında onun isminin kısaltılmışı… Nobu gibi pek çok restoranın ilk ismi aslında ilk şeflerinden geliyor. Mekânın konseptiyle ile ilgili Sadıkoğlu şöyle diyor: “Hobi gibi çalışıyorum, ama, Ronnie Jariyawiriya gerçekten bir fark yaratmak istiyorum bu konuda… Belki gidecek çok yol var, ama bence burası oldu. Uzakdoğu mutfağı konseptinin burada ilgi görmesi beni çok sevindirdi… Uzakdoğu konseptini hem çok seviyordum hem de iyi bir suşi yemek istiyordum. Ya standart yerler var ya da güzel, ama biraz sizi ‘ kasan’ yerler var. Gerek fiyat, gerek kılık kıyafet, gerek yer bulurum-bulamam endişesi gibi pek çok şeyi hesaba katmanız gerekiyor. Sevdiğim mutfağı rahat bir ortamda insanlarla buluşturmayı amaçladım. Buradan yola çıktım…”

Mutfakta geniş yelpaze

Mutfağa gelince, Merve Sadıkoğlu şöyle anlatıyor: “Şef Ronnie suşi tarzı yemeklerin yanında sıcakta da başarılı… Bu nedenle Uzakdoğu mutfağını çok sevmeyen de kendisine bir şeyler bulabiliyor. Başta Uzakdoğu mutfağının böyle bir konseptte ilgi çekip çekmeyeceğinden emin olamamıştım, ama bizim insanımız bu mutfağa alışmış ve farklı konseptleri de arıyor bu anlamda. Alışmayanlar için de menüye herkese hitap edecek ürünlerimizi koyduk. Çiğ balık yemeyenlere fileminyon koyduk örneğin… Bundan sonra ilk hedef, yine Suadiye Oteli girişinde, ekim ayıyla birlikte kışlık yerimizi açmak… Başka şubeler tabii olabilir, benim idealimde yurtdışında da bir şeyler yapabilmek var, ama daha işin başlarındayım.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.