Çağdaş sanata açılan kapı

Bu yıl 12. kez düzenlenen Contemporary Istanbul, önümüzdeki hafta içinde başlıyor. Akbank ana sponsorluğunda düzenlenen festivalde bu yıl sanatseverlere bin 500’e yakın eser sunulacak.

Dunya Extra - - BU HAFTA NE YAPSAK? -

İstanbul’un sanat yaşamı, sakin yaz günlerinin sonrasında, birbiri ardına gerçekleştirilecek çağdaş sanat etkinlikleriyle hareketlenecek. 15. İstanbul Bienali sanatseverlere kapılarını 16 Eylül’de açmaya hazırlanırken, bu yıl tarihi öne çekilen çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul (CI), ziyaretçilerle önümüzdeki hafta içinde buluşacak. 12. kez düzenlenen fuar, 14-17 Eylül arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilecek. Ferko ile Yıldız Holding ortak sponsorluğunda düzenlenecek etkinliğe İstanbul Kongre Merkezi ile İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı mekân olacak.

Fuara bu yıl ülkemizden ve dünyadan 73 galeri katılacak ve bin 500’e yakın eser sanatseverlere sunulacak. Fuara ABD, İngiltere, İsviçre, İspanya, Fransa, Romanya, İran, İsrail, Çin gibi ülkelerden gelen galerilerin sayısı 42.

Fuarda bu yıl neler var?

CI’da, yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan’ı ağırlayacak olan Akbank Sanat Sergisi’nin yanı sıra Ferko Signature için Refik Anadol’un özel olarak tasarladığı data painting eseri “Winds of İstanbul” da görülebilecek. Yıldız Holding ise fuara aileleriyle birlikte gelen yarının sanatseverleri için “Ülker Çocuk Sanat Atölyesi” düzenleyecek. Contemporary Istanbul'un Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda gerçekleştirilen “Plugin” başlıklı yeni medya bölümündeyse “Natura Nova” sergisi görülebilecek. Güney Afrikalı sanatçı Ester Mahlangu’nun tasarladığı 12. BMW Art Car da İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıkanlar arasında yer alacak.

Fuarın panel serisi CI Dialogues ise bu sene, “Hareket” konusunu sanatsal bakış açısıyla ele alacak. Söyleşilerde teknoloji, mimarlık, gıda gibi farklı disiplinler tartışılacak. CI, 12. yaşını ise CI Yayınları’nın ilk kitabı olan “Collectors’ Stories” ile kutlayacak. Geçen yılki fuarda açılan; 60 koleksiyonundan 120 eseri bir araya getiren serginin öyküsü, lansmanı fuarda yapılacak kitapla kütüphanelere taşınacak. Fuarın mimari konsept tasarımıysa bu yıl Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından kurgulandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.