Yıldız personelinizi kaybetme kılavuzu

Dunya Extra - - KENDİNE YATIRIM YAP! - Ayse.uca@datassist.com.tr

Sıfırdan başlamış bir girişimciyseniz, yetenekli ve ciddi anlamda performansı yüksek bir personelin değerini çok iyi bilirsiniz.

İşe başlayan her yeni çalışanın “o” olmadığını, çok kısa süre sonra anlarsınız.

İşte “o” kişidir aradığınız: Şirkete gerçekten değer katan, şirketi yukarı çeken, yeteneği yüksek, aynı zamanda üretmek ve yaratmak için çok fazla istekli olan, kısacası “yıldız personel” olarak tanımlayabileceğiniz kişidir. “Keşke bana gerçek anlamda yardımcı olacak, güvenebileceğim, işi teslim edebileceğim, başladığı işi bitirebileceğine inandığım biri olsa...” diye düşünürsünüz. Böyle bir kişiyi bulduğunuzda bu kişi sizin için çok değerlidir. "Yıldız personel" olarak adlandırdığımız bu kişiyi bulduğunuzda doğal olarak ona diğer personellerinizden farklı davranmaya başlarsınız. Siz, böyle bir yetenek bulmanın sarhoşluğunu yaşarken bir şeyler farklı işlemeye başlar.

Ve yıldız personelinizi kaybedersiniz... Yıldız personel giderken çoğunlukla gerçek nedeni söylemez. Belki bir yakınının probleminden ya da bir zorunluluktan bahsederek ayrılır şirketten.

İşten ayrılırken yapılan mülakatlarda ya da hazırlanan formlarda gerçek nedeni bulmanız büyük ihtimalle mümkün değildir. Fakat kaybetmemek, sizin elinizdedir!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.