Sivri ve parlaktan kurtulamadık ama gusto yavaş da olsa gelişiyor

Dunya Extra - - ŞİMDİNİN TRENDLERİ -

Ayakkabı

markalaşma sorunu var. Yan sanayi çok gelişti, dericilik zaten bu ülkenin geleneklerinde var. İtalyan markaları ise geçmişten bugüne farklı bir 'segment' olarak yer alıyor.”

“Ayakkabı zevkimiz, eh!”

Biraz da trendlere, ayakkabı zevklerine gelelim… Barutçu şunlara dikkat çekiyor: “Türkiye’de ayakkabı kültürü genelde, geleneksel bir yapıda… Tabii Türkiye, İstanbul değil… Anadolu’ya giderseniz, uzun burunlu ayakkabılar ön planda… Ayakkabı zevki daha çok Ortadoğu kültürüne yakın… Bizim müşteri kitlemiz öyle değil ve kategorisinde tabii bu böyle konumlanmıyor; mağazalar ve lokasyonlar itibarıyla da 'premium segment’e yerleşiyor. Önemli alışveriş merkezleri ve lokasyonlar... Bizim stillerimiz ve İtalyan markalarının stilleri bunlara pek uymuyor. Bu kitleye hitap eden geleneksel Türk markaları, çok sayıda mağaza ile yaygınlaşıyor. Pek çok ilde mağaza açıyorlar... Daha ucuz, modeller, daha geleneksel ayakkabılar aranıyor. Aslında sivri burun ayakkabılar rahat değil, hem de sağlık açısından da çok tavsiye edilmiyor.

Ben kadınların çok sivri stiletto’ları için de öyle düşünüyorum, çok şık durabilir, ama çok uzun zaman kullanıldığında ayağı sıkıyor. Erkekte biz sivri burun seviyoruz, parlak seviyoruz. Rugan ve açma deriyi çok seviyoruz. Yumurta topuk çok kalmadı… Renk giymeye başladık, ama fazla dikkat çekici, kırmızı, saks mavi gibi…”

Hızlı bir değişim de var...

Bunları anlattık ama, hızlı gelen bir değişim de var. Giyinmenin, şıklığın demokratikleşmesini de soruyorum… Barutçu şöyle aktarıyor: “İtalya ayakkabıda da, giyimde de ‘trend setter’ bir ülke… Erkek İtalya’da çok şıktır, sokağa çıkması bile bir seremonidir. Kendisine çok bakar… İtalyan erkek yapısı minyon ve incedir… O yüzden hep dar giyerler. Ayakkabıda da zarifleri tercih ederler. Şimdi tabii sneaker modasıyla birlikte onlar da daha rahata yöneldi… Biz yeni görüyoruz ama kısa paça pantolon ve

mokasen ayakkabı aslında geleneksel bir modadır. Türk erkeği kısa ve kalın, bunlar çok uymuyor o yüzden. Bir taraftan da Türkiye'de gelişen bir zevk var, özellikle erkeklerde… Biz de Divarese olarak bu gelişen zevklere yatırım yapıyoruz Türkiye’de. Artık herkes internet, sosyal medya ile birlikte her tür modayı, ünlüyü çok yakından takip ediyor. Saçı nasıl, ayakkabısı, pantolonu nasıl... Göz de gitgide ‘rafineleşme’ye başlıyor. Bu bir süreç…

‘High end’ bazı markalar aslında Ortadoğu’da ve Uzak Doğu’da hâlâ güncel… Avrupa’da bu tür markalar artık gözükmüyor bile… Onlar markalarını bağırmıyor artık, küçük bir harfle ifade ediyor. Siz de söylemiştiniz şık olmak da internet ortamı ve onunla birlikte gelişen marka trendleriyle daha demokratikleşti… Göz eğitiliyor, buna göre tüketici değişiyor. Her kademede moda takip edilebiliyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.