Devam ediyor

Dunya Extra - - ŞİMDİNİN TRENDLERİ -

otellerin yemek konsept haftaları olurdu. Türkiye de dışa yeni açılıyordu, bu nedenle pek çok yeni tadı bu otellerin özel günlerinde tadardık… ShangriLa Bosphorus, Istanbul’un Thai Food Festivali bana o günleri hatırlattı… Ben çok severdim, buna da uğramak istedim. Shangri-La Bosphorus, Istanbul, IST TOO’da Tayland Mutfağı’ndaki tecrübesiyle tanınan şef Seksan’ı ağırlayarak, bir “Tayland Festivali” menüsü oluşturmuş, 23 Eylül’e kadar devam ediyor… Tayland mutfağı Uzak Doğu’nun geleneksel tatları arasında özel bir yere sahip… Çin ve Japon mutfakları ile benzer yanları olsa da özel tatları da içinde barındırıyor.

A&Y Marka Divarese Genel Müdür Yardımcısı Özlem İkiışık Barutçu

Ön plana neler çıkıyor?

Festivalin menüsünde neler ön plana çıkıyor derseniz, “Thai Platter”ı var, her şeyi tadabilirsiniz. Fiyatlar da bence uygun… “Tom yum goong” çorbası denenmesi gerekenlerden. Tayland’a özgü geleneksel lezzetler var. Bana sorarsanız “köri”li karışımları tek geçerim. Etli, tavuklu, sebzeli ana yemeklerden birini tercih edebilirsiniz. Sebzelisini biz o gün tadanlar başarılı bulduk. Bir de diyet yemeği andıran, kızarmış brokili ve et de ilginç bir tattı... nın içinde geçti… Önce Mimar Sinan’da dekor – kostüm, sonrasında İtalya’da ayakkabı üzerine eğitim aldım ve bir dizayn stüdyoda 3 yıl çalıştım. Yan sanayii öğrendim, tanıdım orada… Tasarım kökenliyim ama, o yıllarda mağazacılık büyüyordu… Perakendeye geçiş oldu. Üretim ile perakende-mağazacılık benim hayatımda hep birlikte oldu…”

“Yerel markalar dominant”

Ayakkabı alanında aslında Türkiye’de güçlü bir sektör var. Bunu kısaca şöyle özetliyor Özlem Barutçu: “Türkiye’de ayakkabı perakendesi yerel markalarla çok dominant… Yabancı markalar güçlük çekiyor, yerel markalar oldukça güçlü. Üretici-perakendeci zinciri burada da, İtalya’da da birbirini besleyen önemli bir sistem oluşturuyor bu sektörde. Gümrük vergileri de örneğin bazı markaları zorlayabiliyor ve Türkiye’de artık çok iyi ayakkabı üretiliyor. Ancak, tekstilde olduğu gibi,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.