' İyi Bir Komşu'ya dair sorular

Tarafından düzenlenen yarın başlıyor. üstlendiği bienal kapsamında, 32 ülkeden 56 sanatçının 150 eserini, görmek mümkün.

Dunya Extra - - BU HAFTA NE YAPSAK? -

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali, sanatseverlere kapılarını bu hafta sonu açıyor. İKSV’nin 1987’den beri düzenlediği ve bu yıl 30. yaşını kutlayan İstanbul Bienali’ni yarından itibaren gezmek mümkün. Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen etkinliğin bu yılki küratörleri Elmgreen & Dragset sanatçı ikilisi, başlığıysa “İyi Bir Komşu.” Bienalde, 32 ülkeden 56 sanatçının 150 eseri, tema doğrultusunda birbirine komşu olarak seçilen 6 mekânda izlenebiliyor. İstanbul Bienali kapsamındaki işleri bu yıl; Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı ağırlıyor.

ÜCRETSİZ GEZİLEBİLİYOR...

12 Kasım’a kadar Koç Holding katkılarıyla ücretsiz olarak gezilebilecek 15. İstanbul Bienali süresince farklı alanlardan isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinliklerle de “İyi Bir Komşu” başlığı üzerine düşünülmeye devam edilmesi hedefleniyor. Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünü üstlendiği “Kamusal Program”ın kapsamında; sempozyumlardan film gösterimlerine, farklı kültürel coğrafyalardan davetli şeflerin birlikte yemek pişirecekleri atölye çalışmalarından doğaçlama müzik performanslarına pek çok farkı etkinlik var. “Kamusal Program”, yarın 14.00-18.00 arasında Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek “Seçilmiş Aileler” başlıklı sempozyumla başlıyor. Bienale iki yayın da eşlik ediyor. İlki, İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, Elmgreen & Dragset, Kaelen Wilson- Goldie ve Pablo Larios’un yazılarını içeren bir eser. Diğeri ise evler, komşular ve mahallelerle ilgili, 69 kişinin kişisel hikâyesini ve anısını bir araya getiren, sergi kitabını tamamlayacak bir hikâye kitabı. İKSV, bienalin basın toplantısını takip etmek ve açılış haftasında sergileri gezmek için, uluslararası sanat çevrelerinden eleştirmen, küratör, galeri yöneticileri ve gazeteciler dahil olmak üzere yurtdışından 3 binin üzerinde konuğun İstanbul’a geldiğini açıkladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.