Yirmi klasik tablo “dile geldi”

Türk Telekom, "Mona Lisa"dan "Kaplumbağa Terbiyecisi"ne 20 ünlü tabloyu, görme engellilere yönelik betimlemeli bir sergiyle bir araya getirdi.

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

Türk Telekom’un sosyal sorumluluk projesi “Telefon Kütüphanesi” kapsamında hazırladığı, Türkiye’nin görme engellilere yönelik ilk betimlemeli resim sergisi “Tablolar Konuşuyor”, 11 Eylül akşamı düzenlenen bir galayla sanatseverlere sunuldu.

"Tablolar Konuşuyor" projesiyle ünlü isimler tarafından sesli betimleme yöntemiyle seslendirilen Da Vinci’nin “Mona Lisa”sından Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi”ne 20 ünlü tablo “dile geldi.” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Gentile Bellini’nin “Fatih Sultan Mehmet” tablosuna sesiyle hayat vererek katıldığı “Tablolar Konuşuyor” projesinin sergisi 17 Eylül’e kadar Uniq İstanbul’da ziyaret edilebiliyor. İstanbul’un ardından farklı illerde de sergilenmesi planlanan tablo betimle- melerine, “Telefon Kütüphanesi” kapsamında sabit telefonlar ve projenin mobil uygulaması üzerinden de ulaşmak mümkün olacak. “Tablolar Konuşuyor” projesine, Bakan Ahmet Arslan’ın yanı sıra Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Jülide Ateş, Nazlı Çelik, Arda Türkmen, Gülay Afşar, Cem Öğretir, Özge Uzun, Şeref Oğuz ve Arzum Onan da betimlemeleri seslendirerek katkıda bulundular.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.