“Bırakın her genç düşsün ve kalkmayı kendisi öğrensin”

Ve oldukça genç yaşta iş hayatına atılmışlar. Aile şirketleri çalışan iki kardeş, iş hayatında önemli olduğuna dikkat çekiyorlar.

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ -

▶Yaptığınız mi, daha ebeveynlere dokunabildiğimiz bir sosyal medya platformu kurmak için çalışıyoruz.

YİĞİT: 21. yüzyılda sosyal medya gerçekten büyük bir silah. Pazarlamadaki büyük bütçelerin artık sosyal medyaya ayrıldığını görebiliyoruz. Amacımız Bambino’yu sırf Türkiye’de değil, tüm dünyada tanınan bir Türk markası yapmak olduğundan ve sosyal medyayla dünyanın dört bir yanına ulaşabildiğiniz için, sosyal medya bizim sektörümüzde önemli bir etken.

▶Başka hangi mesleği tercih ederdiniz? YELİZ: Bir restoran açmak istiyorum. Bütün içtenliğimle dilediğim ve başaracağıma da inandığım bir yol orası benim için. Bir de bir kitap yazmak istiyorum, yakın zamanda yazacağım.

YİĞİT: Açıkçası Bambino ile tanışana kadar kafamda birçok sektör vardı. En başında kozmetik sektörü geliyordu, çünkü şirketimiz kozmetik kökenli bir firma. Daha sonra Bambino ile gerçekten istediğim heyecanı bulabileceğim anne bebek sektörüne girdiğimiz için şu anki mesleğimden çok memnunum.

▶Bu işte eğitimin, ilişkilerin ve tecrübenin payı size göre yüzde kaçtır?

YELİZ: Yolum gerçekten hep iyi okullardan geçti. Annem öğretmen, fakat “öğretmen” kelimesi onun eğitimci yanını anlatmak için az kalıyor. Durmadan bir sınav telaşındaydık ve ben gerçekten iyi bir öğrenci değildim, fakat şanslıydım. Eğitim sisteminde değiştirilmesine inandığım çok nokta var. Yeni mezun arkadaşlarımın iş bulma telaşına yakından şahit oluyorum ve her gencin liseden itibaren geleceğine yatırım yapması gerektiğine inanıyorum. Yatırım derken sadece eğitim değil. İnsan ilişkilerini kuvvetli tutmak ve farklı deneyimler kazanmak insanın iş hayatındaki en önemli anahtarları bence. Babam her zaman “İlişki yönetin...” der. Tecrübeye gelince... Bırakın her genç düşsün ve nasıl kalkması gerektiğini kendi öğrensin. Ben şuandaki iş hayatımda okyanusun ortasındayım, fakat yakınımda olası kötü durumlarda beni kurtaracak bir geminin olduğunu biliyorum. Bu müthiş bir şey, fakat bir şeylere sıfırdan başlamış olmak ve kendi tecrübemi kendim kazanmak da isterdim. İnatçı yapım sağ olsun; kendi başıma dert açıp bolca tecrübelenmeye çalışıyorum yine de.

YİĞİT: Her sektör ve her işte olduğu gibi eğitimin, ilişkilerin ve tecrübenin çok büyük önemi var. Önemli olan bu üçünü bir arada kullanabilmek. Büyümekte olan bir firma olduğumuz için bu etmenlerin işimin tamamını kapsadığını söylesem yeridir. Ben eğitimimi, babam tecrübesini ve hepimiz değerli çevrelerimizi ortaya koyarak ilerliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.