Kukla sanatıyla dünya gezisi

Bu yıl 20. kez düzenlenen bugün başlıyor. farklı tekniklere sahip kukla gösterilerini sanatseverlerle buluşturacak olan festivalde oyun var.

Dunya Extra - - BU HAFTA NE YAPSAK? -

Rusya’dan The Fifth Wheel’in gösterisi. Büyülü Ağaç İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından bu yıl 20. kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bugün başlıyor. Genel Sanat Yönetmenliğini Cengiz Özek’in üstlendiği festival, 29 Ekim’e kadar, çeşitli ülkelerden kukla topluluklarını İstanbul’un iki yakasındaki mekânlarda ağırlayacak.

20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde ülkemizden Cengiz Özek, Tiyatro Gülgeç, Ercan Sönmez, Naif Bey Kumpanyası, Çocuk Prodüksiyon ve Dünya Çocuk Oyunları’nın da oldu- ğu topluluklar seyircilerle buluşacak. İstanbul Kukla Festivali’nde; Avusturya’dan Thomas Ettl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra; The Ytuquepintas Company ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotto, İngiltere’den Drew Colby, Çin’den MaoMao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Phnom Penh Gölge Tiyatrosu, Rusya’dan Meta Zero ve The Fifth Wheel, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato ve İsrail’den Ornan Braier grupları da farklı tekniklerdeki oyunlarını seyircilere sunacak.

Kukla Festivali'nde; 2017 yılının Karagöz’ün 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna özel bir yer ayrılacak. Gölge tiyatrosunun merkezlerinden Asya’dan festivale katılan grupların gösterileri, gölge ile kuklanın işbirliğinin farklı yüzlerini seyircilere sunacak.

İspanya’dan Tony Zafra’nın oyunu

Türk gölge tiyatrosunun 500. yılı nedeniyle, Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı işbirliğinde bir Karagöz Sergisi de açılacak. Topkapı Sarayı’nın sergi salonunda festivalle eşzamanlı olarak açılacak sergide, Cengiz Özek’in Topkapı Sarayı’ndaki Karagöz figürlerinden esinlenerek yarattığı figüler ve Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonunda yer alan saray Karagözcüsü Nazif Bey figürlerine atfen yine Özek’in koleksiyonundan Hayali Nazif figürleri de görülebilecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.