Antikalardan HAT VE TABLOLARA

Alif Art Antikacılık, 130 bin-150 bin lira Küreği.”Küreği. Hazinedâr

Dunya Extra - - BU HAFTA NE YAPSAK? -

Osmanlı tombak miğfer Gümüş terlik, 4 bin-5 bin lira... Galib Bey’den “Meyveli Natürmort” Sanat mevsiminin hemenmen ardından müzayede sezonu daa açılıyor. 2017-2018 müzayede döneminin ilk satışlarındann birini, Alif Art Antikacılıkık bu hafta sonu gerçekleşştiriyor. Müzayede evinininin yarın iki etaplı düzenleyeceğieyeceği satışın ilk bölümünde e “Vintage” çantalar, ikinci bölümündemünde ise “Osmanlı & Karma Sanat Eserleri” satışa sunuluyor. Alif Art’ın Nişantaşı’ndaki mekânında takip edilebilecek olan vintage müzayedesi 14.00’te, sanat eserlerinin satılacağı etapsa 15.00’te başlıyor.

“Osmanlı & Karma Sanat Eserleri” müzayedesinde koleksiyonerlere çeşitli tablolar, değerli hatlar, tuğralı gümüşler, tombak eserler, tekstiller, Kütahya ve Çanakkale seramikler, mobilyalar ve mücevherler sunuluyor. Müzayedenin tahmini satış aralığı en yüksek eseri; Sultan IV. Mehmed’in Hazinedârı Mustafa Ağa’ya ait ait, üzeri yakutlarla süslü, Edirnekâri işçilikli “Hazinedâr Küreği.” Objenin 130 bin150 bin lira fiyat aralığında el değiştirileceği tahmin ediliyor. Antika objeler arasında tuğralı bir gümüş divit 60 bin-70 bin lira ve bir Osmanlı tombak miğfer yine 60 bin-70 bin lira tahmini fiyat aralığıyla dikkat çeken parçalar arasında yer alıyor.

Tanıtım sergisi bugün 19.00’a kadar Alif Art Galeri’de süren müzayedede hat koleksiyonerlerinin ilgisine sunulan parçalar da bulunuyor. Hat eserle eserleri arasında tahmini fiy fiyat aralığı en yüksek olan esersee Mehmed Özçay’dan 75 bin-80 bin lira band bandında alıcı bekleyecek olan “Kur’an-ı“K Kerim Unvan Sayfası.” HallaczadeHa Mehmed Şevket İstanbulî’d İstanbulî’den “Hilye-i Şerife” 40 bin-45 bin liradan,lira Mehmet Şefik Bey’den “Celi S Sülüs Zerendud Hat Levhası” dayine4da yine 40 bin-45 bin liradan alıcıya sunulan eserler arasında. Müzayedede ayrıca; IV. Murad, IV. Mehmed, II. Süleyman, III. Osman, III. Selim ve II. Mahmud tuğralı fermanlar da yeni sahiplerini bekliyor. “Osmanlı & Karma Sanat Eserleri” müzayedesinde bir Osmanlı şifa tası 18 bin-20 bin lira, tuğralı gümüş aznavur bir çift sahleplik 18 bin-20 bin lira, Osmanlı boynuz zemzemlik 18 bin-20 bin lira ve tuğralı gümüş tatlı takımı 15 bin-16 bin lira tahmini fiyat aralıklarında satışa sunuluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.