Günaydın! MESLEĞİNİZ SİZİ BIRAKTI

Dunya Extra - - KENDİNE YATIRIM YAP! - Ayse.uca@datassist.com.tr

Bir gün mesleğinizden sizi terkettiğine ilişkin bir mektup alabilirsiniz, hatta mektup bile bırakmadan gitmiş olabilir... Bazılarımız uzun zamandır yaptıkları mesleklerini bırakarak yepyeni bir kariyer alanına doğru geçiş yaparlar. Hayat boyu yapacağımız işleri seçme yoluna girdiğimizde 18-20 yaşında olabiliriz. Deneyim kazandıkça, bazı değişimler gösterdikçe, yeni bir farkındalılık seviyesine eriştikçe, yaptığımız mesleğin bize göre olmadığına karar verip çok farklı bir kariyer için harekete geçebiliriz. Bu farkındalık ve belki de daha iyi finansal seviye ile yeni meslekte daha az çaba ile daha fazla yol almak mümkün. Eğer yeterince cesaretiniz varsa. Ben ise, bunun dışında bir durumdan söz etmek istiyorum. Mesleğini bırakmak durumunda kalanlar...

Bununla ilgili birkaç örnekle de karşılaştım son zamanlarda. Finans konusunda çalışan, oldukça iyi bir üniversiteden mezun bir hanım artık finans mesleğinin yapılamaz olduğunu söyledi. Kendisi şu an etki alanı oldukça düşük bir konuda, doğrudan iş sayılmayacak bir alanda çalışmaya başlamıştı.

Şaşırdım... Finans? Çok fazla değişiklik? Pazar koşulları? Finans sektörü çok büyük değişiklik geçiren bir sektör değil. Bu konudaki yetkin- liklerini yabancı dille bir arada kullanan bir kişi finans sektöründe oldukça aranan birisi olmalı. Benzer bir konuşmayı hukuk ofisi olduğunu bildiğim ve uzunca bir süredir görmediğim bir ahbaptan duydum. “İşler nasıl gidiyor?” diye sorduğumda “Ofisimi kapattım” dedi. Ofisi kapattığında 40’lı yaşların ortasında olduğunu anladım. Nedenini sorduğumda “Hukuk o kadar değişti, o denli çok yeni kanun ve uygulama çıktı ki ben daha fazla devam etmek istemedim ve emekli oldum” cevabını aldım. Her iki örnek de 40’lı yaşların ortalarında olan insanlar. (Kabaca: Orta yaş bunalımından eşlerini değil mesleklerini mi bıraktılar?) 40’lı yaşları, çalışan insanların en verimli dönemleri. Bu dönemde halen oldukça enerjik olmalılar, kazanılan tecrübe ve ilişkilerin de dorukta olduğu bir zaman... Hem hukuk hem finans değişikliğin çok hızlı olmadığı alanlar. Üstelik karmaşıklaşan düzenler bu alanlarda bir hukukçuya ya da finanscıya daha çok ihtiyaç yaratır. Neden mesleğinizi bırakmaya karar verirsiniz? Veya daha doğrusu mesleğiniz sizi neden bırakır?

Yanlış meslek seçimi

Başından itibaren yanlış meslek seçmiş olabilirsiniz.

Eğitim sistemi, seçme yerleştirme sınavlarınındaki yanlış uygulamalar ve hükümetlerin bu alanda birçok siyasi değişiklik yapıyor olması bunda etken olabilir. Bu durum bir kişiyi hiç istemediği bir alanda çalışıyor hâle getirebilir. Ya da meslekte, üni- versitede bize anlatılandan çok farklı uygulamalar; belki de zorluklar vardır. Bu durumda farklı rüzgârla savrulduğunuz bu yolda ilerlemek durumunda olabilirsiniz. Aile baskısı ile istenmeyen bir kariyer yolu seçmek, oldukça sık karşılaşılan bir durum ayrıca.

Mesleği yapmak için gereken yetkinliklerin değişimini farketmemek

Yaptığımız işlerde değişim o kadar hızlı olabilir ki bunu takip etmekte zorlanabiliriz. Bu genellikle mesleğini ancak icra edecek kadar öğrenilip pratik uygulamaya geçilmesi ve üzerine yeni taşlar eklenmiyor oluşundan kaynaklanabilir. Bir mesleğe çantada keklik gibi muamele etmeye başlasanız, bir süre sonra sizin düşüncelerinizin ya da tekniğinizin modası geçecektir. “Eskiden böyle böyle yapıyorduk, müşteriler geliyordu, hayat güzeldi şimdi ise her şey değişti…” dediğinizde aslında olan, siz yerinizde sayarken diğer yolcuların ilerlemiş olmasıdır. Bazen büyük korumacı kurumlarda rahat bir şekilde çalışan kişiler, kendilerini geliştirmeleri gerektiğini farketmeden kapalı bir ortamda yaşayabilirler. İster kendi işinizi yapıyor olun, ister kurumsalda çalışın zaman içinde işine saygısı ve sevgisi azalan insanlar oturdukları kompartmanda kimsenin kalmadığını farkettiklerinde çok geç olabilir.

Diğer yolcular çoktan yeni gelen trene binmişlerdir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.