TABLO da var, antika objeler de

Dunya Extra - - BU HAFTA NE YAPSAK? -

Galip Bey’in natürmortu 30 bin lira. Alif Art Antikacılık A.Ş., hafta sonunda iki etaplı bir müzayede gerçekleştiriyor. Nişantaşı’ndaki Alif Art Galeri’de yarın saat 14.00’te vintage ürünlerin yer aldığı etapla başlayacak olan müzayedede, 15.00’ten itibaren kitap, harita, gravür ve Osmanlı & Karma sanat eserleri satılıyor. Müzayedenin 2. etabında; önemli koleksiyonlardan hatlar, fermanlar, tablolar, tuğralı gümüşler, tablolar, tekstiller, Kütahya ve Çanakkale seramikler, mobilyalar, halılar ve mücevherler satışa sunuluyor. Satışa çıkacak tüm eserlerin bu akşam 19.00’a kadar Alif Art Galeri’de incelenebileceği müzayedede; Atatürk’ün yakın dostlarından İbrahim Süreyya Bey’in koleksiyonundan, Atatürk’ün el yazısı ve ıslak imzası ile kendisine ithaf ettiği bir fotoğrafı da yer alıyor. Fotoğraf, 8 bin lira muhammen Hikmet Onat tablosu 65 bin liradan alıcı bekliyor.

bedele sahip.

“XIII. Kitap, Harita, Gravür ve Osmanlı & Karma Sanat Eserleri Müzayedesi”nin muhammen bedeli en yüksek eseriyse hat sanatımızın önemli isimlerinden Sâmi Efendi’nin 37’ye 117 santimetre ebatlarındaki “Celi Ta- Altın mineli zarf 27 bin lira. lik – Zerendud Hat Levhası.” Eser, 150 bin liradan alıcı bekliyor. Müzayedede hat koleksiyonerlerine sunulan bir diğer önemli eserse Muhsinzâde Abdullah Bey’in bir şehzadenin okumayı öğrenmesi için hazırladığı tahmin edilen “Elif-ba cüzü.” Bu eserin muhammen bedeliyse 100 bin lira. Mehmed Hamdi Efendi’nin 1837 yılında yazmış olduğu “Kur’an-ı Kerim” 75 bin lira, Galatalı Mehmed İzzet Efendi’nin “Celi Sülüs – Zerendud Levhası” 55 bin lira ve Hafız Osman’ın “Sülüs – Nesih Kıt’a”sı 50 bin lira muhammen bedellerle hat koleksiyonerlerine sunulan diğer önemli eserler.

Müzayedede pek çok antika obje de el değiştiriyor. Antika objeler arasında muhammen bedeli en yüksek olan parça; 100 bin lira ile, Halife Abdülmecid’in Bağlarbaşı’ndaki Av Köşkü’nden Saray sehpası 100 bin lira. çıkan, Edirnekâri işçilikli, Kütahya çinili saray sehpası. Müzayedede; Osmanlı gümüş askı süsü 32 bin liradan, tuğrayı gümüş tatlı takımı 28 bin liradan, altın mineli zarf 27 bin liradan, gümüş bir tepsi 25 bin liradan ve Osmanlı sorguç 25 bin liradan satışa sunuluyor. “XIII. Kitap, Harita, Gravür ve Osmanlı & Karma Sanat Eserleri Müzayedesi”nde tablo örnekleri de var. Resim koleksiyonerlerine; Hikmet Onat’ın “Kandilli’den”i 65 bin liradan, Galip Bey’in “Meyveli Natürmort”u 30 bin liradan, İbrahim Safi’nin “Haliç’te Akşam”ı 25 bin liradan sunuluyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Abidin Dino, Avni Arbaş, Amadeo Preziosi, Thomas Allom, Louis Lottier ve Mıgırdiç Givanian’ın eserleri de satışa sunulacak yapıtlar arasında yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.