Sanat uzun, FİLMLER KISA

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

ğı yarışmanın her iki kategorisinde de “En İyi Film” seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından 5 bin dolar ile ödüllendiriliyor. Ulusal ve Uluslararası yarışma kapsamında “En İyi Film” seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde de gösteriliyor.

632 senaryo başvurdu

Festival’in “Forum” bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından desteklenmesi ve geliştirilebilmesine katkı sağlamak amacıyla bir kısa film senaryo yarışması düzenleniyor. “En İyi Senaryo” ödülünün de sahibini bulacağı “Forum” bölümü, bu yıl 632 senaryo başvurusu ile gerçekleştiriliyor. Kısa film senaryo yarışmasını kazanan yapıt ise Akbank Sanat tarafından 3 bin lira ile ödüllendiriliyor. Festivalin “Deneyimler” bölümünün konuğu bu yıl Arjantinli Ana Katz olurken, “Belgesel Sinema” kısmında ise Nebil Özgentürk’ün yapıtları izleyicilere sunuluyor. Özgentürk’ün “İçinden Hüzün Geçen Sevdalar” ve Türkiye prömiyerini yapacak olan “Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri” filmleri seyircilere sunulurken, yönetmen 21 Mart'ta saat 18.30’da “Belgesel Sinema” üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor.

Söyleşi programı zengin

14. Akbank Kısa Film Festivali’nin atölye ve söyleşi bölümleri de zengin bir programa sahip. Festival kapsamında; İsveç Drama Birliği ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten (24 Mart), görüntü yönetmeni Feza Çaldıran (20 Mart), yapımcı Suzan Güverte (22 Mart), kur-

gucu Ali Aga (21 Mart), oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur (24 Mart) gerçekleştirecekleri atölye çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşmaya hazırlanıyor. “Söyleşiler” bölümünde ise; oyuncu Farah Zeynep Abdullah ile “Oyunculuk Üzerine” (19 Mart), yönetmen-oyuncu Onur Saylak ile “Kısadan Uzuna” (20 Mart), genç yönetmenler Anna Katalin Lovrity ve Murat Uğurlu ile “Bir Kısa Film Yapmak” (22 Mart), Montpellier Film Festivali kısa film direktörü Michèle Driguez ile “Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler” (23 Mart), yönetmen Ana Katz ile “Deneyimler” (24 Mart), akademisyenler Nilay Ulusoy; Özge Erbek Kara; Selahattin Yıldız ile “Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi” (25 Mart), sektörün deneyimli post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener ile “Post Prodüksiyon” (27 Mart) ve müzisyen Murat Evgin ile “Müzik ve Görsellik” (28 Mart) başlıklı söyleşiler gerçekleştiriliyor.

İlk gün neler var?

Atlantis

14. Akbank Kısa Film Festivali’nin ilk günü olan 19 Mart'ta izlenebilecek olan filmlerse şöyle sıralanıyor: 11.00’de başlayacak olan “Perspektif” bölümünde “Girdap”, “Koşu Yarışı”, “Kamyon”, “Kızartma Günü”, “Sesçinin Ölümü” ve “Sevgilim, Arkadaşım”; 13.00’ten itibaren görülebilecek “Festival Kısaları” bölümünde “Kot Farkı”, “Toprak”, “Dans Eden Kızlar”, “3,5 Lira” ve “Ronaldo”; 16.00’da başlayacak “Dünyadan Kısalar”da “Kapitalist”, “Maviye Doğru” ve “Atlantis”, 20.30’daki “Deneyimler”de ise “Sahipsiz Sevgili.” Festivalin detaylı programına www.akbanksanat.com adresinden ulaşılabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.