210 filmle baharın diğer adı sinema

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

“Köpek”, ödül peşinde. “Sahaf”, gala filmlerinden.

Müzesi’nde, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s’de, Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu’da ve Kadıköy’de Rexx ve Kadıköy sinemalarında yapılacak olan festivalin yarışma heyecanı ise 8 Nisan’da başlayacak. “Uluslararası”, “Sinemada İnsan Hakları”, “Ulusal”, “Ulusal Belgesel” ve “Ulusal Kısa Film” yarışmalarında ödül kazanan filmler, 17 Nisan akşamı gerçekleşecek törenle ödüllerini alacak.

Kimler yarışacak?

“Uluslararası Yarışma”ya; Samuel Benchetrit’in “Köpek”, Burak Çevik’in “Tuzdan Kaide”, Nelson Carlo de los Santos Arias’ın “Cocote”, Marco Dutra “Firarda” animasyon sevenlere.

Taş Devri

ve Juliana Rojas’ın “Görgü Kuralları”, Valeska Grisebach’ın “Western”, Andrzej Jakimowski’nin “Bir Zamanlar Kasım’da”, Ivana Mladenovic’in “Bir Mahalle Hikâyesi”, Hlynur Palmason’ın “Kış Kardeşleri”, Mouly Surya’nın “Katil Marlina”, Asghar Yousefinejad’ın “Ev” ve Chloe Zhao’nun “The Rider” filmleri katılacak.

“Ulusal Yarışma”da ödül peşine düşecek filmler ve yönetmenleri ise şunlar olacak: Burak Çevik’ten “Tuzdan Kaide”, Murat Düzgünoğlu’ndan “Halef”, Semih Kaplanoğlu’ndan “Buğday”, Tolga Karaçelik’ten “Kelebekler”, Kenan Kavut’tan “Kaçış”, Mehmet Ali Konar’dan “Renksiz

Rüya”, Abdurrahman Öner’den “Aydede”, Tayfun Pirselimoğlu’ndan “Yol Kenarı”, Vuslat Saraçoğlu’ndan “Borç”, Banu Sıvacı’dan “Güvercin”, Ümit Ünal’dan “Sofra Sırları”, Onur Ünlü’den “Put Şeylere” ve Emre Yeksan’dan “Körfez.”

“Galalar”da neler var?

Festivalin “Vodafone Red Galaları” bölümünde ünlü yönetmenlerin çektiği yapımlar gösterilecek. Wes Anderson’ın Berlin Film Festivali’nin açılışında gösterilen yeni filmi “Köpek Adası”, Isabel Coixet’in yönettiği “Sahaf”, Adina Pintilie’nin ilk uzun metrajlı filmi “Dokunma Bana”, Rupert Everett’in Os- “başrol Charlotte Rampling’in.

Hannah”ta

car Wilde’ı canlandırdığı “Mutlu Prens”, animasyon tarzındaki “Taş Devri Firarda” ve Rachel Weisz ile Rachel McAdams’ın oynadığı “İtaatsizlik” bu bölüm kapsamında seyircilere sunulacak. Galalarda ayrıca; gerilim dozu yüksek “Canavar”, Christian Petzold’un yeni filmi “Transit”, Lynne Ramsey’nin Cannes’da ödül alan yapıtı “You Were Never Really Here”, Steven Soderbergh’in “Saplantı”sı ve Erick Zonca’nın edebiyat uyarlaması “Siyah Nehir” de izlenebilecek. Festivalin açılış filmi de “Vodafone Red Galaları” kapsamında gösterilecek olan, bir genç ile bir at arasındaki dostluğu işleyen “Lean On Pete” olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.