“Arp dersi almak için dünyayı gezdim”

Barok müzik üzerine çalışan manı çalmayı lerle çalışarak kendine ilk gördüğü anda çekim hissettiği bu enstrüAmerika, Hollanda ve Fransa’ya gittiğini; önde gelen arpistbir yöntem geliştirdiğini söylüyor.

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ -

de her şeyin mümkün olduğu hissini, işime her zaman önem vermem ve disiplinli çalışmam gerektiği duygusunu yarattı. Öte yandan iş dünyasının son derece sıkıcı olduğunu, para kazanmanın yorulup üzülmeye değecek bir şey olmadığını düşünmeme neden oldu. Bu yüzden kesinlikle daha özgür bir kariyer seçmek istedim, sanatçı olarak da bir kuruma, orkestra veya üniversiteye bağlı olmayı kesinlikle istemiyorum. Konserlerimi de maddi kay- ▶ ▶Sosyal gılardan uzak olarak yönetmeye çalışıyorum.

▶Başka

Enstrüman olarak kilise orgunu denemek isterdim. Bir bina büyüklüğünde, sonsuz olasılığı olan ve tereddütsüz “çalınması arp kadar zordur” diyebileceğim bir enstrüman. Zorluklar beni her zaman heyecanlandırmıştır. ▶Bu Birçok başarılı profesyonel müzisyen kendisine müzisyen demeye çekinir, bunun nedeni ustalarının veya geçmişteki ustaların seviyesine ulaşmak için ömürboyu çalışıyor olmalarıdır. Temel lise eğitimini tamamlamış bir kişi dört sene sonra mühendislik bölümünden mezun olur ve kendine mühendis deyip diyememek gibi bir kaygısı yoktur örneğin. Mü- zik böyle değil, hayat boyu süren, sonsuz bir ustalaşma süreci. Bir performans sanatçısı için iyi ilişkilerin olması tabii ki önemli. Ben ise maalesef içe kapanık kişiliğimle bu açıdan zayıf kalıyorum.

"MÜZİSYEN OLARAK YAŞAMAK ÇOK KOLAY DEĞİL"

Müzisyen olarak yaşamak çok kolay değil tabii ki... Bir toplumu yukarı çıkartan, asırlar sonra ba- Ülkemize arpı ve klasik müziği biraz daha tanıtmak amacıyla bir tur yapıyoruz, farklı şehirleri geziyoruz. Arp dinlemek şöyle dursun hiç konsere gitmemiş insanlara çaldığımız oluyor ve tabii sahnelerde büyük eksiklerle karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Kayseri’de böyle bir durumla karşılaştık. Ben ses sistemi kullanmak istemiyorum konserlerde, arpın doğal sesini dinletmek istiyorum. Ancak salonda aynı anda başka bir konsere yer verilmiş, arpı bastıran bir türkü sesi geliyor bangır bangır. Neyse ki menajerim bütün kablo kutumu getirmiş gelirken, içinde özel yaptırdığım türlü türlü konektörler de var. Bu sayede video için getirdiğimiz ekipmanı adapte ederek, düğünler için masa sandalye kiralaması yapan bir yerden aldığımız kolon ile ses sistemi kurduk ve konseri verebildik.

"ARP TARİHİ GÜÇLÜ KADINLARLA DOLU"

Arp tarihi güçlü kadınlarla dolu, bunlardan beni en çok etkileyenlerden biri Fransız ekolünün önemli temsilcilerinden Henriette Rennie. Birinci Dünya Savaşı sırasında, işsiz kalan müzisyenlere yardım amaçlı konserler düzenlemiş, bombaların altında bile devam etmiş ve birçok müzisyenin hayatını kurtarmış. İkinci Dünya savaşı sırasında ise bugün halen derslerimde kullandığım harika bir arp metodunu kaleme almış. Alman istilası sırasında konservatuarın duvarlarına asılan Nazi propaganda posterlerine kimse dokunamazken o cesaret edip bunları indirmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.