Kokuyor

Bu yıl 35. kez düzenlenen başlayacak. Festivalde

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından bu yıl 35. kez düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 4 Nisan’da başlıyor. Festival, 26 Nisan’a kadar ülkemizden ve yurtdışından sanatçıların katılımıyla, Başkentli sanatseverlere klasik müzikten dansa, cazdan koro müziğine uzanan geniş bir yelpazede etkinlikler sunmaya hazırlanıyor.

Bu yıl 400’e yakın sanatçı ve topluluğun katılacağı festival, 4 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) İdil Biret’e eşlik edeceği konserle açılıyor. Orkestrayı Rengim Gökmen’in yöneteceği konser, vakfın kurucularından Cenap And’ın anısına gerçekleştiriliyor. Konserde Karayev ve Necil Kazım Akses’ten eserler çalınırken, İdil Biret, Çaykovski’den bir senfoni yorumluyor.

Flamenko ritmleriyle...

Ankara Müzik Festivali’nin ilk dans gösterisiyse 6 Nisan akşamı izlenebiliyor. Compania Flamenca El Carpeta & Antonio Canales flamenko topluluğu, ilk kez ülkemizde sahne almaya hazırlanıyor. Dansçıların MEB Şura Salonu’ndaki şo- Açılışın solisti İdil Biret. vuna flamenkonun ünlü ismi Antonio Canales konuk dansçı olarak katılıyor. Sanatseverlerin 10 Nisan’da, CSO Salonu’nda Lukas Vondracek’in piyano resitalini takip edebilecekleri festivalde 11 Nisan’da ise bir oda müziği konseri var. MEB Şura Salonu’ndaki konserde Franz Liszt Oda Orkestrası ve kemancı Alican Süner sahne alıyor. Festivalin ikinci dans gösterisi ise 13 Nisan’da. İlk kez Ankara’ya gelecek olan Gürcistan Devlet Balesi “Sukhishvili”nin (Gürcistan Devlet Halk Dansları Topluluğu) gösterisi, MEB Şura Salonu’nda izlenebiliyor. Etkinliğin bu yılki ilk caz performansı ise 14 Nisan’da David Hazeltine Jazz Trio tarafından veriliyor. MEB Şura Salonu’ndaki konserde ünlü piyanist Hazeltine’e basta David William, davuldaysa Joe Farnsworth eşlik ediyor. Bosphorus Trio’yu 16 Nisan’da, Antonio Canales Burat Erdem şefliğindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu'nu ise 17 Nisan’da CSO Salonu’nda dinleyicilerle buluşturacak olan festival, 18 Nisan’da Saygun Quartet’i ağırlıyor. Kemanda Deniz Toygür Conus ile Özge Özerbek, viyolada Yağmur Tekin ve çelloda Yusuf Çelik’ten oluşan grup; “Bir Zamanlar Ankara’da… Bartok & Saygun & Şostakoviç” başlıklı konserini CSO Salonu’nda dinleyicilere sunuyor. MEB Şura Salonu’nda 21 Nisan’da Cyrus Chestnut’un caz grubunu, 25 Nisan’da ise Spellbound Modern Dans Topluluğu’nu ağırlayacak olan festivalin kapanışında Sibiu Filarmoni Orkestrası sahne alıyor. Mehmet Başman anısına gerçekleştirilecek olan konser, 26 Nisan’da MEB Şura Salonu’nda dinlenebiliyor. Constantin Adrian Grigore’un yöneteceği orkestra, konserde kemancı Gabriel Croitoru’ya eşlik ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.