“Kadın sayısının artışıyla mermer sektörü değişiyor”

Aile şirketi çalışan erkek ağırlıklı bu sektördeki ilk yıllarında epey zorlanmış. İşini çok severek yaptığını belirten Özer’in kadınların okumasını ve çalışmasını destekleyen

Dunya Extra - - YAŞAM KÜLTÜRÜ - EMRE ALKİN emre.alkin@dunya.com

ugünkü konuğumuz Begüm Özer... Afyonkarahisar’ın en eski sanayi kuruluşlarından Özerler Holding’in nesilden nesile aktarılan bilgi ve birikimini başarıyla üstlenmiş Begüm Hanım. Bir kadın olarak dedesi ve babasından öğrendikleriyle, onların da desteğiyle aile şirketinin devamlılığını sürdürüyor. Sektör ise zorlu: Mermer sektörü. Dile kolay... Rol modeli ise dedesi. Kendisiyle çocukluğu, aile hayatı ve iş serüveni hakkında samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Paylaşmasak olmazdı...

▶ Okuyucuların tanıması için tam olarak bugüne kadar ne yaptığınızı kısaca anlatır mısınız?

Doğma büyüme İstanbulluyum ama Afyonlu bir ailenin kızıyım. Kalabalık ve köklü bir ailede büyüdüğüm için her zaman geleneklerine bağlı yaşarım. Hayalimde her zaman hukuk okumak, iyi bir avukat olmak vardı. İçimde de hep ukde olarak kalmıştır ama kendimi siyaset okurken buldum. Aslında çok yabancı olduğumuz bir durum değil, büyük dedem rahmetli Kazım Özer, Adalet Partisi’nin kurucularındandı. Ben her zaman gündemi takip etmeyi ve okumayı seven bir kişi olduğum için bölümümü de severek bitirdim. Sonrasında aile şirketimizde siyasetten tamamen farklı bir yönde buldum kendimi. Kadınların her zaman çalışmasını, okumasını destekleyen rahmetli dedem Yusuf Özer, benim bu işte her zaman en büyük destekçimdi. Görüşlerimize değer verirdi, birlikte toplantılar; yurtiçi- yurtdışı iş seyahatleri yapardık.

“MADEN OCAĞI ZİYARETLERİNİ AİLECEK YAPARDIK”

▶ Bu işe nasıl başladınız?

Dört kız kardeşiz. En büyük ablamla ben aile firmasındayız. Diğer iki kız kardeşim de kendi şirketlerindeler. Bize her zaman destek olan babam Muhsin Özer, bizi demokratik, ayaklarının üstünde durmasını bilen evlatlar olarak yetiştirdi. Annem ise bizim kızkardeşimiz gibi. Eğitimimimizde, iş hayatımızda her zaman yol gösterenimiz, arkamızdaki en büyük desteğimizdir. Kardeşlerim Amerika’da eğitim aldılar. Ben aileme bağlılığımdan Türkiye’yi tercih ettim. Bu işe girmemde dört kızkardeş arasından mermer konusuna benim yakın olmam etkili oldu. Küçüklüğümden beri babam hep maden ocaklarını gezerdi, çok az bir araya gelirdik ve tatillerde bazen ocak ziyaretlerini ailece yapardık. Her gittiğimiz yerde babamın söylediği ‘’Bu şu taş, şu buranın taşı” lafları ister istemez benim de ilgimi çekti. İlk önce fuarlara katılarak başladım, daha sonra satış ve pazarlama bölümlerinde bulundum. Bu işin en zor kısmını haftada bin kilometreden fazla yol yapan babam üstleniyor. İşimle topluma faydalı, birtakım sorumluluk getiren görevlerde bulunmak istedim. Yıllardır Türkiye Engelliler Spor ve Eğitim Vakfı (TESYEV) yönetiminde olmakla beraber bir sürü vakıfta da gönüllüyüm. Bunu daha büyük boyutlarda, daha fazla kişiye ulaşarak, gönüllüden öte bir iş kolu yapmak, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak isterdim. Meselâ son zamanlarda hepimizin içini karartan, toplumların yüz karası çocuk istismarı konusunda Saadet Öğretmen hepimize örnek olmalı ve üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Şirketimizin temeli 1948’e dayanıyor. Konveyör bant, mermer ve lastik ayakkabı (Derby) alanında ihracat yapan bir grubuz. Rahmetli dedem 65 yıllık bir sanayiciydi. Ailemin olduğu kadar, Afyon kentine ve ülkeme mal olmuş bir sanayi hareketinin de öncüsüdür. 65 yıldır ailem sanayi alanında yatırım yapmakta ve birikimlerini kentimize aktarmaktadır. 2005 yılında Anadolu’dan Avrupa’ya köprü olan Kosova’daki Newko Balkan L.L.C tesislerinde sanayi yatırımlarımıza hız verdik.

“KURULU BİR DÜZENİ SÜRDÜRMEKTEN MUTLUYUM”

▶ Başka hangi mesleği tercih ederdiniz ya da ne yapmak isterdiniz? Başka bir mesleği tercih edip etmemem konusunda tam emin değilim. Ailemle birlikte olmaktan, kurulu bir düzeni genç nesiller olarak sürdürebilme mücadelesinde bulunmaktan mutluyum. Böyle bir şansım olmasaydı, masabaşı değil de daha hareketli bir işi tercih edebilirdim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.