Dünyasında 4 mola

Resimseverler şu sıralar birbiri ardına açılan sergilerle yoğun günler yaşıyorlar. Neş’e Erdok, Teoman Südor, Onay Akbaş ve Akın Ekici'nin sergilerini gezdiniz mi?

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

yıllarda ürettiklerinden bugüne dek uzanan bir seçki bir arada. “Zaman Kuşu: Neş’e Erdok’un Yaşamı ve Sanatı” isimli kitabın oluşum fikrini ortaya koymayı amaçlayan sergi, 9 Haziran’a kadar sürüyor.

Tuvallerde “Sonsuzluk”

Sanat yaşamında 55 yılı geride bırakan Teoman Südor’un yeni sergisiyse yarın sanatseverlere sunuluyor. Südor’un zaman ve mekândan soyutlanmış doğa, ışık ve felsefe üzerine kurduğu “Sonsuzluk” adlı sergisi, Galeri Diani’de 28 Nisan’a kadar görülebiliyor. Teoman Südor sergide yer alan yapıtlarla doğa ve insanın sonsuz döngüsünü sorguluyor. Südor’un yapıtları her sergisinde olduğu gibi bir önceki sergisinin âdeta devamı niteliği taşıyor. Sanatçının neredeyse 55 yıldır ürettiği yapıtlar yaşamın düşünsel algısını oluşturuyor. Sanatçı, sergi kapsamında 21 Nisan Cumartesi günü galeride bir söyleşi de gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

İş Sanat’ta “Kıyısız Dalgalar”

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi ise şu günlerde Onay Akbaş’ın imgeler dünyasından izler barındıran “Kıyısız Dalgalar” sergisine ev sahipliği yapıyor. Akbaş’ın sanat yaşamı boyunca ürettiği eserlerden bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturan “Kıyısız Dalgalar”ı 5 Mayıs'a kadar görmek mümkün. Onay Akbaş’ın resimlerinin vazgeçilmez unsuru sanatçının çizgi ve renk dünyasındaki canlılık olarak nitelendiriliyor. İnsana ait, insanla ilgili olan her şey Onay Akbaş’ın resimlerinin temalarını oluşturuyor. Onay Akbaş, bugüne kadar birçok ülkede ellinin üzerinde kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergiye, fuar ve bienale katıldı. Sanatçının birçok özel koleksiyon ve müze- de de eserleri bulunuyor.

Rüya, dejavu ve hayaller

Hafta içinde açılan bir başka sergiyse, avukat-ressam Akın Ekici’nin eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Karbon Gallery’de 3 Ağustos'a kadar sürecek olan “REM” başlıklı sergi, sanatçının 20 eserini bir araya getiriyor. Her sanatçının üretimde beslendiği birçok alanın olduğunu ifade eden Akın Ekici, üretim esnasında kendisini besleyen kaynakları ise rüya, dejavu ve hayaller olarak özetliyor. Akın Ekici süreçle ilgili şunları söylüyor: “Ortaya çıkan sonuç iyi ya da kötü, REM’imin verimliliği ile ilgili sanırım. Dokularım, desenlerim, formlarım, kompozisyonlarım ve renklerim REM’imden doğuyor sanki. REM ile amacım yaratıcılığımda yadsınamaz katkıları olan bu süreçten beslenen soyutlamalarımı izleyiciye sunmak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.