Karaköy'de KÜBA renkleri

Dunya Extra - - GÜNDEM SANAT -

Nazan Okay’dan... rüyorsunuz. İçeri giriyorsunuz. Kapının ardında yaşlı bir adam, sallanan koltuğunda... Sizi görüyor, fotoğrafını çekiyorsunuz, umrunda olmuyor. Çok rahat insanlar. Bu da bizim keyifle çalışmamıza olanak sağlıyor.

▶Türkiye’de insanlar Küba’yı ya bembeyaz görüyor ya da simsiyah. Sergi Küba’ya genel olarak hangi renkten bakıyor?

Aslında Küba ne siyah ne de beyaz bir ülke. Biz aradaki gri tonları vermeye çalışıyoruz. Eğer mesele mutluluksa Küba halkı genel olarak mutlu ama gençler mutsuz benim gördüğüm. Çünkü sınırlı internet ve televizyon imkânıyla dışarısının çok güzel olduğunu düşünüyorlar. Halbuki dışarıyı çıkıp bir görseler hemen Küba’ya geri dönecekler.

Sergideki

Mehmet Derici’den... Selma Cankat’tan... fotoğrafların satışından elde edilecek gelir, Parıltı Görmeyen Çocuklar Derneği’ne bağışlanıyor. Sergi için özel hazırlanan albüme önsöz yazanlar arasında ise Che Guevara’nın oğlu Camilo Guevara da yer alıyor. Guevara, şöyle diyor: “Kübalılara ve bizi ziyaret edenlere bulaşan hayat neşesinin güvenilir tanıklıkları olan bu görüntülere hayran kalındığında, ulusumuzun potansiyelini anlayan ya da hisseden duyarlı insanların eserleri karşısında olduğumuzun farkına varıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.