Rüzgârın kucağında kekikler arasında

Dunya Extra - - HAFTA SONU MOLASI -

Alaçatı yeldeğirmenleri 1800’lü yıllarda inşa edilmiş. Yılın yaklaşık 330 günü rüzgâr alan Alaçatı’nın yel değirmenleri, beldenin simgeleri arasında. Birbirinden farklı boyutlardaki değirmenler, her yıl binlerce misafiri ağırlıyor. Alaçatı’nın merkezinden biraz yukarıda kalan yel değirmenlerinin olduğu bölgede kafeler var. Buradan gündoğumunu ya da günbatımını izlemenizi öneririz. eşlik edip damaklarda farklı tatlar bırakıyor.

Alaçatı’nın ünlü yönlerinden biri de dar ve şirin sokakları. Ama, uyaralım, bu sokaklarda aklınıza kesinlikle topuklu ayakkabı giymek gelmemeli. Arnavut kaldırımlı sokaklar kuzey-güney yönünde güneşi az, rüzgârı ise bol alacak şekilde düzenlenmiş. Eğlence dolu gece hayatı, ilginç butikleri ve birbirinden eşsiz Ege yemekleriyle bu sokaklar size nostaljik zaman dilimleri yaşatmaya aday...

Bisikletle gezin...

İzmir'de bulunan Adnan Menderes Havalimanı'na yaklaşık doksan kilometre uzaklıkta olan Alaçatı mahallesi, epey dar sokakları nedeniyle özel arabanızla rahatça gezebilmeniz için pek de elverişli değil. Molanızda Alaçatı yerlileri gibi, siz de bisiklet kullanabilir ve oldukça küçük olan bu beldeyi rahatça gezebilirsiniz. Deniz sezo-

Kendine

has rüzgârıyla sörf tutkunlarının uğrak noktalarından biri olan Alaçatı’nın bu özelliği 1990’lı yılların başında keşfedildi. O zamandan beri Alaçatı, sörf denilince akla gelen ilk yerlerden. Bölge ekonomisine ciddi kazanç sağlayan sörf turizmi kapsamında, bölgede yarışlar düzenleniyor. Sörf için en uygun tarihler eylül ve ekim ayları. nunda koylara ve plajlara ulaşmak içinse aracınızı kullanabilirsiniz, zira Alaçatı merkeze plaj ve koylar kısmen uzak bir mesafede kalıyor. Ayrıca Alaçatı’ya geldiğinizde koylar ve plajlar arasında tekne gezileri yapmanız da mümkün.

“Bir fotoğraf çekebilir miyiz?”

Alaçatı, ünlü taş evlerinin ve kendine özgü tarihi dokusunun bozulmaması için, 2006’da kentsel SİT alanı Sörf tutkunları için hem Kitesurf hem de Windsurf eğitimleri de beldedeki merkezlerde veriliyor. Sakin kıyıları tercih edenler içinse çeşitli beach club’lar misafirlerini bekliyor. Ayrıca Alaçatı rüzgârı sadece bölge için değil, Türkiye için de ilklere sahip. Türkiye’deki ilk rüzgâr enerjisi santrali, 1998’de Alaçatı’nın Germiyan köyünde kuruldu.

Yerinizi erkenden ayırtın...

Tatile gitmeden önce en hassas konulardan biri konaklamak oluyor haliyle. Şu sıralarda butik oteller epey revaçta. Alaçatı için 3-4 ay önce rezervasyon yaptırmanız şart. Tatil sezonuna otellerdeki yüzde 80’lere varan doluluk oranıyla giren Alaçatı, cepleri biraz yaksa da kimsenin vazgeçemediği yörelerden. Port Alaçatı civarında konaklamayı tercih ederseniz, plajlara kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Çeşme’de kalırsanız, Alaçatı bir saatlik mesafede sizleri bekliyor olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.