HÜZNE yolculuk

Dunya Extra - - KENDİNE İYİ BAK - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Bayram tatili öncesi kulaklara pek alışıldık gelmeyen bir turizm çeşidinden bahsedeceğim sizlere. Biliyorsunuz, son yıllarda turizm sektöründe meydana gelen değişimler alternatif turizm türlerine olan yönelimi artırdı. “Dark turizm” de giderek popülaritesi yükselen yeni alternatif turizm trendlerinden. Hatta içerik platformu Netflix’te “Dark Tourist” adlı program oldukça popüler... "Karanlığın turizmi" nasıl oluyor, diye sormak istiyor insan ilk duyduğunda. Turizmin alıştığımız tanımında yer alan dinlenmek, eğlenmek, hoşça vakit geçirmekten çok farklı olan “dark turizm”, keder ve üzüntüyü içeriyor. Kısaca tanımlarsak; geçmişte savaş, ölüm, büyük kaza, deprem ve benzeri trajik olayların yaşandığı yerleri ziyaret etmek... Ancak ziyaret edeceğiniz yerde geçen olayların birçok kişi tarafından bilinmesi gerekiyor. Keder barındırdığı için, insanları hangi tür motivasyonun bu seyahatlere teşvik ettiği farklılık gösteriyor elbette...

Aslında geçmişten gelen bir yanı da var. Gladyatör oyunlarında esirlerin ölümlerini izlemek için birbirleriyle yarışan insanlar, idam ve benzeri ölüm cezalarını seyretmek amacıyla yapılan seyahatler “dark turizm”in ilk faaliyetleri olarak anılıyor. Türkiye’de kavram üzerinde pek konuşulmamış, genellikle “hüzün turizmi” diyoruz.

“Dark turizm”i, sadece afetlerin vurduğu, savaşların, soykırımların yapıldığı yerleri ziyaret etmek olarak düşünmeyin. Örneğin insanların sıkça intihar ettiği ünlü köprü ya da bina benzeri yerler, Prenses Diana’nın kaza yaptığı yerde yalnız araba kullanılması, Kennedy suikastının yaşandığı yerde arabayla tur yapılması gibi “aktiviteler” de barındırıyor. Hatta “hayalet avcılığı”nı bile.

“Dark turizm”in popüler rotaları arasında İkinci Dünya Savaşı'nda kurulmuş olan Auschwitz Toplama Kampı var. Polonya’nın Birkenau köyünde yer alan, giriş kapısının üzerinde “Çalışmak Özgürleştirir” yazısının bulunduğu toplama kampında Yahudiler, ağır koşullarda çalıştırılmış.

Phnom Penh şehrindeki Tuol Sleng Soykırım Müzesi de duraklardan biri. 1975-1979 yıllarında Kamboçya’da Kızıl Kmerler’in gerçekleştirdiği soykırımın merkezi. Soykırım yıllarında hapishaneye dönüştürülen bina, 17 bin kişinin mezarı olmuş. Müzede işkence mekanizmaları, hatta yüzlerce Kamboçyalıya ait kafatası yer alıyor.

Tsunaminin vurduğu Fukuşima ise en yeni “dark turizm” yerlerinden. Bölgesel karantina altında olan bu yer ilgi görüyor. Rotayı Türkiye’ye çevirirsek Ulucanlar ve Sinop cezaevlerini sayabiliriz... Tatilinizi planlarken ilginizi ne kadar çeker bilmiyorum ancak “dark turizm”in toplumsal belleğin nesillere aktarılmasında önemli bir etki yarattığının söylendiğini de ekleyeyim. TAM YEDİ YIL GEÇTİ- Japonya’da tsunami sonrası patlayan Fukişima nükleer santralinin bulunduğu bölge, “dark turizm” için adı geçenlerden... Ancak radyasyon seviyesi düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.