İsrafa tahammülüm hiç yok

Dunya Extra - - İYİLİK SAĞLIK -

tanbeyli’de atölye satın aldık. 2004 yılından itibaren de İkitelli’deki fabrikamızda üretim yapıyoruz. 150 çalışanımızla 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda “Tanınmış marka statüsü” kazandık.

Peki üçüncü jenerasyon şirkete girdi mi?

Evet, biz de babamızın geleneğini koruduk ve evlatlarımıza erkenden sorumluluk verdik. Ben Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum, kardeşim hekim ama babam kanser olunca mesleğini yapmadı, şirkette görev almayı tercih etti. 27 ve 32 yaşlarında iki oğlum var. Ben de büyürlerken, her yıl birine evin kasasını emanet ettim.

Bir su tarihi müzesi açmak kimin fikriydi? Nasıl oluştu? İşimiz suyla ilgili. Suyun her aşamasında varız. Önceleri işimizle ilgili küçük eserler biriktirmekle başladık. Yaptığımız işin geçmişine sahip çıkmak istedik. 5 bin eser topladık. "Anadolu’da Suyun Yolculuğu" adını verdik. Müzeyi Başakşehir’de açtık. Müzemizde 4 bin yıllık su kapları var. Onları geleceğe taşımak istiyoruz. Fabrikanın içinde kütüphane de var.

Neden kütüphane?

Çünkü çalışanlarımızın kitap okumasını istiyoruz. İnanıyoruz ki kitap okumayan, kültür ve sanatla bütünleşmeyen insanlar, şirketler gelecekleriyle ilgili sıkıntıya giriyorlar. Buna tükenmişlik sendromu da diyebiliriz. İş dünyası son zamanlarda bu sıkın- tıyla karşı karşıya. Çünkü hayatı sadece para kazanmaya indirgiyoruz. Oysa hayata lezzet katmak lâzım. Nitelikli yol almak lâzım. Ben bir patron olarak şirketimde 10 yıl çalışan birinde bir fark yaratmak isterim, o zaman kendimi başarılı sayarım. Kütüphanede her yıl çalışanlarımızın bir kitap okumasını, sunmasını ve bunu paylaşmasını istiyoruz.

Sizce sanayicinin sorunu nitelik mi?

Bence sanayici kendisiyle barı- şık değil. Kendini sevmiyor. Aslında herkesin ortak sorunu bu, sevgiden biraz uzaklaştık. Sadece paraya odaklandık. Aslında hücrelerimiz ölüyor, haberimiz yok.

Siz kendinizi seviyor musunuz?

Evet, kesinlikle. Her akşam yatmadan önce ayaklarımı, sesimi seviyorum. Bana hizmet ediyorlar çünkü. Ben her şeyimle benim. Kendime nasıl daha iyi davranabilirim diye bakıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.