Tam bir vitamin deposu:

Dunya Extra - - AKLINIZDA BULUNSUN - YAVUZ DİZDAR yavuz.dizdar@gmail.com

Elbette içerir, vitaminleri saymasanız bile bu lif midenin içeriğini düzenler, sindirimden fazlaca etkilenmez ve bağırsakların düzenlenmesini de sağlar. Lifler bağırsakların çalışması için elzemdir. Biz lif denince genellikle kepeği ya da yulafı algılarız, ama meyvelerin çoğu liften özellikle zengindir. Lifler kalın bağırsakları iki şekilde olumlu Kalın bağırsaklar aslında bir basınçlı Bağırsak içeriği kolay uzaklaştırılabilmesi için belli bir kıvamda olmalıdır, aksi takdirde katılaşır ve kabızlık sorunu ortaya çıkar. Günümüzde kabızlığın ana nedenlerinden biri liflerin gıda yoluyla alınmamasıdır. Bu lifler su tutuma özelliğine sahiptir, yani içerik indirilemese de suyu tutar. Bağırsak aslında içerikteki suyu emer, ama lif varsa su emilemeyeceğinden daha yumuşak içerik olarak kalır. Dolayısıyla sağlıklı sindirim sistemi için lif esastır, zaten besleyici içeriğin çoğu ince bağırsaklarda emildiğinden, sonrasında bu lifler beslemeyi sağlar. çalkalama işlemi uygular. Lifler bu sırada ortamda bulunan bakteriler tarafından mayalanmaya başlar, kalın bağırsağın mayalama işlemi yaptığını hep söylüyoruz. Basınç altında mayalama ile basınçsız mayalama birbirinden farklıdır. Basınç bambaşka mikroorganizmaların faaliyete katılmasını sağlar. Bu sırada da sentez devam eder. Bu sentez işlemi basınç yoksa Kivi bizim ülkemize sonradan girmiş ve sevilmiş meyvelerden biridir. Tadı tam olgunlaşmamışsa genellikle ekşidir, ama bu ekşi tat diğer tatların ortaya çıkmasını sağlayan bir etki sağlar.

Dolayısıyla kivi doğrudan tüketilmesinin ötesinde tat harmonisi gerektiren pasta, tatlı gibi yiyeceklerin bileşeni haline gelir. Aslında zaten kendi tadı baskın değildir, o nedenle çocuklar tarafından da severek tüketilir. Üstelik çiğnenmesini gerektirecek kadar katı bir dokusu yoktur, ama bu elbette lif içermediği anlamını taşımaz. Kaynaklar kivinin özellikle C, A, D ve B12 vitamininden zengin olduğunu söyler, bu maddeler aslında antioksidan sistemin bir parçasıdır. Vücutta gerçekleşen kimyasal işlemler enerji ve madde tüketir, kayıp bu maddelerle yerine konur. Örneğin B12 vitamini sistemin eski halini almasını sağlar, C vitamini ortaya çıkan ve zarar verebilecek serbest radikalleri tutar. Ama A vitamini gibi karoten dediğimiz renk veren bileşikler, bunların ötesinde dokunun düzeninin de korur. Bunlar aslında tek madde değil, birden çok maddeyi kapsar. Karoten güneş enerjisini içinde tutan renk verici bir bileşiktir, ama beri yandan biyolojik bilgi de taşır.

Bebeğin anne karnında ilk gelişimi, dokunun biçiminin doğru verilmesi karoten benzeri bileşiklerin alınmasına bağlıdır. Bu bir yerde kivinin kansere karşı koruyucu olmasını da mantıklı hâle getirir.

etkiler. yapılamaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.