İçeceklerde yeni eğilimler

Dunya Gida - - News - Ayşe DİNÇER

Ankara ve Hacettepe Üniversiteleri’nin ișbirliği ve desteği ile multidisipliner bir alan olan sağlık ve gıda konusunda 1. Gıda ve Tıp Öğrenci Kongresi düzenlendi. Öncelikle tıp ve gıda öğrencilerini tebrik ederim. Bu konuyu çok önemsiyorum çünkü artık tıp ve gıda birlikte ilerliyor. Epey bir zamandır internet ortamında bazı üniversitelerin açtığı online kursları izliyorum. Bunlar birkaç ay süren istenirse sertifika alınabilecek kurslar. Șu aralar Wageningen Üniversitesinin Makro Besinler konusundaki kursuna katılıyorum. Kursu açan Beslenme, Metabolizma ve Genomik Bölümü. Kurs listelerini incelerken bölümün kapsamı çok ilgimi çekmiști. Bizde neden bu konular ön plana çıkmıyor diye düșünürken öğrenciler çoktan uygulamıșlar bile. Beslenme ve sağlık konularının elele gittiği artık herkes tarafından biliniyor. Tuzun tansiyonu çıkarttığı, șekerin diyabete neden olduğu, yağların damarları tıkayarak kalp rahatsızlıklarına yol açtığı artık sıradan bilgiler. Ancak metabolizma, allerji, genetik, sindirim sistemi gibi tıbbın kapsamına giren konularda yediklerimizin önemi çok fazla. Daha sağlıklı yașam için ișbirliği șart.

Bu sayımızın konusu içecekler. Son zamanlarda ziyaretçi olarak gittiğim fuarlarda içecek bölümlerini özellikle geziyorum. Geçmiște tüm içecekler bir arada yer alırken artık sıcak ve soğuk içecekler ve sıvı gıdalar olarak ayrıșmalar bașladı. Sıcak içecekler de özellikle kahve ile çay ve bitki çayları olarak ağırlık kazanıyor. Bu yıl Eylül ayında Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek drinktec fuarının kapsamında çorbalar, mamalar gibi sıvı gıdalar da görücüye çıkıyor. Ekim ayında Almanya’nın Köln kentinde yer alacak dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan Anuga’da da bu sene sıcak içecekler (çay kahve), içecekler bölümünden ayrı bir bölüm olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Mayıs ayında İtalya Milano’da ziyaret ettiğim Tuttofood Fuarında ise yeni açılan Fruit and Veg Innovation-Meyve Sebze İnovasyonu bölümünde meyve ve sebze suları ve sıvı gıdalarda yeni inovasyonlar tanıtıldı. Aslında konsept olarak çok önemli gelișmeler yok içecekler grubunda. Bir zamanların meyveli maden suları, yüzde yüz meyve suları, enerji ve sporcu içecekleri konseptleri sıradanlaștı. Hatta enerji içeceklerinin yerini enerji veren meyve-sebze, yoğurt, kefir, süt karıșımları almaya bașladı. Kahve, çay ve bitki çayları grubu çeșitlemelerle kendini yeniliyor. Soğuk çaylar aromalanarak ilgiyi sürdürüyor. Soğuk kahve zaten pek tutmadı. Organik, șeker ilavesiz veya tatlandırıcılı içecekler müșterilerini buluyor. Ama bence son yılların artan oranlarda rağbet gören içeceği sebze suları ve sebzemeyve suyu karıșımları. Bunlar besleyici değeri yüksek, düșük kalorili içecekler belki de bunlara sıvı gıdalar demek daha doğru. Bizler yıllardır domates suyu, șalgam suyu, havuç suyu gibi içecekleri evlerimizde hazırladık. Șimdi kereviz, salatalık, maydanoz, ıspanak aklınıza gelen her çeșit yeșillik suyu hazırlanabiliyor. Ticari markaların yanı sıra evde sebze meyve suyu hazırlamak isteyenlere ișin uzmanları 3 ölçü sebze suyuna bir ölçü elma, portakal, kayısı, șeftali, muz, hindistan cevizi, kavun, karpuz gibi meyve sularının eklenmesini öneriyor. Böylece sebze sularını tatlandırma imkanı oluyormuș. Global Industry Analysts firmasının raporuna göre 2022 yılında meyve ve sebze suları tüketiminin 65.9 milyar litreye ulașması bekleniyor. Eğilimler meyve ve sebze sularının posa ve lifleri ile birlikte ișlenmesi böylelikle bilinçli tüketicinin talepleri doğrultusunda sağlığa yararlılığının en yüksek düzeyde yakalanması. Research and Market raporu ise alkollü ve alkolsüz içecek satıșlarının 2021 yılına kadar 1.9 trilyon dolar seviyelerine yükseleceğini belirtiyor. Büyük pazar.

Dünya Gıda Dergisinde emeği geçen tüm çalıșma arkadașlarım ve șahsım adına okurlarımızın Bayramını kutlar, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlar dilerim.

Bir sonraki sayımızda bulușmak dileğiyle

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.