Sektörün inovasyon lideri

Yeniliklerin yer aldığı bir platform oluşturan drinktec Sıvı Gıda ve İçecek Fuarında en son teknolojiler ve sistemler ilk kez sunulacak. Salonlarda 5 gün boyunca ziyaretçilerin görüş ve beğenilerine yönelik her çeşit dolum ve paketleme hatları kurulacak;

Dunya Gida - - Fuar - Ayşe Dinçer

drinktec 2017 Sıvı Gıda ve İçecek Fuarı 11–15 Eylül 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde Messe München Fuar alanında yer alacak. Messe München GmbH tarafından organize edilen drinktec Fuarı gıda, yiyecek ve içecek sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmeyi hedefliyor. Șarap yapımı ve Șișeleme Teknolojileri konusunda dünyanın lider fuarlarından olan SIMEI fuarının, drinktec’e entegre olması ile birlikte toplam sergileme alanı 150 bin metrekarenin üzerine çıkan drinktec, eylül ayında 70’den fazla ülkeden bin 600’ün üzerinde katılımcı ile 60 yılı așkın tarihinin en büyük katılım rakamlarına sahip olacak. Sektörün, küresel anlamda en büyük toplanma yeri ve dünya zirvesi olma özelliğini tașıyan fuara, küçük aile șirketlerinden küresel oyunculara kadar, sektörde söz sahibi olan firmaların katılımı bekleniyor. Sıvı gıda ve içeceklerin üretiminden paketlenmesine, hammaddeler ve içecek bileșenlerinden lojistik çözümler dahil olmak üzere tüm süreci temsil eden katılımcılar özellikle süreç teknolojisi; konteynerlar/ambalaj materyalleri; dolum ve paketleme teknolojileri; hammaddeler/bileșenleri; süreç otomasyonu; enerji sistemleri; pet teknolojisi; restoran ve ikram tedariği /ekipmanları; satıș promosyonu ve tanıtımı gibi ana sergi bölümlerinin tümünü kapsayan ürünlerini sergileyecekler. 15 holde düzenlenecek fuara 180 ülkeden 70 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

Ziyaretçilerin 3’te 2’lik bölümü Almanya dıșından gelirken, meșrubat ve meyve suyu sektöründen gazlı içecek üreticilerine, süt ürünlerinden alkollü içecek ürünlerine, toptancılardan perakendecilere tüm sektör profesyonelleri drinktec 2017’de bulușacak. İmalat ve üretimde çalıșanların büyük bir pay olușturduğu ziyaretçi kitlesini, CEO’lar ve üst düzey yöneticiler olușturuyor.

Basın toplantısı

Fuarın tanıtımı için İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konușan Benjamin Büttner, sektör için gerekli tüm temaların fuarda bulunabileceğini söyleyerek “Yeni içecek konseptleri, içecek ve sıvı gıdaların geleceği gibi profesyonelleri ilgilendiren konular dünyanın bu öncü fuarında izlenebilir” dedi. Fuara geçmiș yıllarda en çok ziyaretçinin İtalya’dan geldiğini vurgulayan Büttner; Rusya, İsviçre, ABD, Avusturya, Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan özellikle Nijerya, Kenya, Etyopya ve Endonezya’dan da çok miktarda ziyaretçi geldiğini bildirdi. Türkiye’nin 2013’de bin 156 met-

rekare alanda 27 katılımcı firma ile temsil edildiğini ve 771 ziyaretçinin Türkiye’den geldiğini belirterek “Bu yıl bin 628 metrekare alanda 30’un üzerinde firma ürünlerini sergileyecek” șeklinde konuștu.

Yeniliklerin vitrini

Yeniliklerin yer aldığı bir platform olușturan drinktec’de en son teknolojiler ve sistemler ilk kez sunulacak. Salonlarda 5 gün boyunca ziyaretçilerin görüș ve beğenilerine yönelik her çeșit dolum ve paketleme hatları ( Düșük teknolojiden ileri teknolojiye kadar) kurulacak, șișeler konveyör bantları üzerinden geçecek ve yenilikçi pet șișeler gerçek bir endüstriyel sette olduğu gibi canlı olarak üretilecek.

SIMEI@drinktec

SIMEI, 2017’de ilk kez drinktec’e entegre bir bileșen olacak. Unione Italiana Vini (UIV) tarafından organize edilen SIMEI@drinktec’te sergilenecek olan ürün ve teknolojilerin spektrumu, șarap teknolojilerinin tüm alanlarını kapsayacak șekilde genișletildi. Bu durum, șarap endüstrisi için sadece șarap ișini değil, beraberinde ziyaretçilerin kendi alanlarının ötesine geçmesini ve bira üretimi gibi diğer alanlarda yenilikleri keșfetmesini sağlayacak.

Katı ve Sıvı yağlar

drinktec’te Avrupa’nın tek özel Yağ ve Katı Yağlar fuarı olan oils+fats (Katı ve sıvı yağlar) fuarı da yer alacak. Burada 50 katılımcı; yenilebilir yağlar, katı yağlar ve yağ maddelerinin üretimi ve ișlenmesi, aynı zamanda hammadde ve kalite kontrol çözümleriyle beraber kendi sistemlerini, bileșenlerini ve yardımcı malzemelerini sergileyecek. Ayrıca ilk kez Home&Craft isimli bir bölüm yer alalarak ev yapımı bira üretimi için gerekli olan tüm teknoloji ve ekipmanlar sergilenecek. Genel olarak bu bölümde içecek ve sıvı gıda endüstrisi için spesifik ürün ve çapraz endüstri süreç teknolojilerinin sergilenmesi bekleniyor.

PRO FachHandel

2017 yılında ilk kez drinktec’te yer alacak olan PRO FachHandel, Almanya’nın lider içecek ve kolaylık ürünleri fuarı olarak öne çıkıyor. PRO FachHandel, Messe München ile aynı konumda yer alan ICM-(International Congress Center München) kongre merkezinde gerçekleșecek. Zira bu fuar içecek üretimi yapan ziyaretçiler açısından Almanya pazarına giriș için doğru iș ortaklarını bulma konusunda büyük bir önem tașıyor. Aynı zamanda PRO FachHandel’in drinktec’te hedef

kitleye ulașma konusunda ideal bir fuar olması hedefleniyor.

Üst düzey temalar

Enerji ve kaynak verimliliği, su ve enerji yönetimi, hijyen ve ürün güvenliği, optimizasyon/ esneklik süreci gibi anahtar temalar, drinktec 2017 Fuarı hollerini kapsayan etkili anahtar temalar olacak.

Yeni içecek kavramı için “Special Area-Özel Bölge” de tatlandırıcı üreticileri, renklendiriciler, tatlandırıcılar ve arıtma maddeleri üreticileri tüm yeni ürünlerini ve çözümlerini açık ve interaktif bir tasarıma sahip olan “Özel Bölge”de sergileyecek. Burada ürün geliștiricileri, marka yöneticileri, pazarlamacılar ve alıcılar yeni karıșımları ve tasarlanan içecekleri “Special Area” Bar’ında deneme fırsatı elde edecek ve yeni fikirler üretebilecek.

Innovation Flow Lounge (IFL) Locasında 2013 yılında son derece bașarıyla gerçekleșen ilk gösteri, 2017 yılında yeni bir kavram ile devam edecek. Uzmanlar, “Ürün yeniliği, paketleme ve pazarlama alanlarında sektörün geleceği“temalı önemli konuları tartıșacaklar. IFL ve Special Area fuarda ortak bir alana sahip olacak. Bu nedenle yeni içecek kavramı alanı ile ilgili konular ve içecek bileșenleri ve fikirleri aynı ortamda ele alınacak. IFL, ürün, marka ve yenilik yöneticilerinin yanı sıra, satıș ve pazarlama alanlarındaki yöneticileri hedefliyor. drinktec forum ise fuar süresince sektörün geleceğini etkileyecek önemli konulara ev sahipliği yapacak. Araștırma ve sektörden bağımsız uzmanlar forumlarda tüm soruları yanıtlayacak, beraberinde öncü yaklașımlar ve pratik çözümler sunacak. Odak noktası ise teknoloji, üretim süreci ve otomasyon ile ilgili konular olacak. Place2beer, bira severler ve bira ile ilgisi olan herkes için son derece cazip tekliflerle dolu olacak. Bira severler, dünyanın dört bir yanından gelen en kaliteli biraları ücretsiz olarak tadabilecek ve bașarılı bira üreticileri biralarını sergilerken tecrübelerini ve bașarı hikayelerini anlatacaklar.

Fuarda pek çok yarıșma ve Ödül Törenleri de yapılacak. Fuarın bașlangıcından bir gün önce Doemens akademisi “Bira garsonlarının Dünya șampiyonası” etkinliğini organize edecek. Ayrıca Private Brauereien Bayern e.V. (Bavarya Özel Biracılar Organizasyonu) tarafından drinktec’te ikinci kez organize edilen “Avrupa’nın en iyi birası’’ unvanı ödülünü almak için en iyi biralar kıyasıya rekabet ederken yaratıcı ve yenilikçi fikirler için hazırlanan “İçecek yenilik ödülleri” Foodbev Media tarafından organize edilecek.

drinktec hakkında genel bilgi için: www.drinktec.com sitesi ziyaret edilebilir veya Münih Fuarları Türkiye temsilcisi Agora Turizm ve Ticaret Ltd.Ști. (Messe Munchen Turkiye) Tel: +90 212 2418171 bilgi alınabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.