Gıda ile ilgili soruların yanıtları; “Gıda Bilmecelerin’de”

Dunya Gida - - Haber -

GünümüzdeG yemek yemek bir zorunluluktan ziyade bi bir keyif aracı haline geldi. Bununla birlikte onlarca gıda terimi de hayatımızın bir parçası oldu. Bazılarının anlamınıanlam ve nerelerde kullanıldığını biliyoruz, bazıları konusundakonu ise kulaktan dolma bilgilerle yetiniyoruz. YeditepeYedit Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomironom ve Mutfak Sanatları Bölümü Bașkanı Doç. Dr. Sibel Özilgen’in hayatımızın vazgeçilmezleri gıdalarla ilgili birçokb soruya yanıt olan kitabı, internet, televizyon, gazete ve dergi dünyasının bilgi kirliliğine alternatif olarak, özgün ve doğru bilgilere ulașılabilecek bir kaynakkayna niteliği tașıyor.

“Beyaz,“B sütlü ve bitter çikolata arasında ne fark vardır?”vardı gibi çok tatlı bir soru ile bașlayan kitapta; “Et mühürlemeninmühü etin suyunu salmasını önlediği doğru mudur?”,mudu “Moleküler gastronomi nedir. Ne değildir?”, “Kızarmıș“Kıza ekmeğin kalorisinin daha düșük olduğu doğru mudur?”, “Fonksiyonel gıdalar nelerdir? Ne ișe yararlar?”,yarar “Kuru soğanın tadı neden yakıcıdır? Kavruluncarulun neden tatlı olur?”, “Mısır nasıl patlar? Neden bazı mısırlar patlamaz?” Özilgen’in sorularından yalnızca birkaçı.

İçeriklerininİç aynı olduğunu düșündüğümüz ya da benzerbenz ișlevler için kullandığımız gıda maddelerinin farklarını,farkla yararlarını ve zararlarını da anlatan kitapta, ayrıca birçok püf noktası bulunuyor. Çikolatanın yüzeyinde beyazlanmanın neden olduğu ve nasıl engellenebileceği,nebile gıda zehirlenmelerinden nasıl korunulacağı; gıdalarıgıd doğru saklama yöntemleri ve iyi pișirmenin püf noktaların gibi, kimi hayati öneme sahip kimi ise yașamıyașam daha konforlu hale getirecek öneriler, kitabı ilgi çekiciçe hale getiriyor.

A Alanında bir Türk öğretim üyesi tarafından yayımlanm lanmıș ilk “Culinary Science Textbook (Mutfak Bilimi Ders Kitabı)” olma özelliği tașımaktadır.

D Doç. Dr. Sibel Özilgen, halen Yeditepe Üniversitesi GüzelG Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak S Sanatları Bölüm Bașkanı olarak görev yapmaktadır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.