ev dışı tüketim

Dunya Gida - - İçindekiler -

Ev Dıșı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER), Ipsos Araștırma Șirketi ortaklığıyla hayata geçirdiği Food Service Monitor 2016 adlı ev dıșı tüketim pazarı araștırmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin 7 büyük ilinin 81 ilçesindeki 2 bin 751 sokak ve 92 bin 948 Ev Dıșı Tüketim noktasını temsilen seçilen 2700 EDT noktasında yapılan araștırmaya göre, 2016 yılsonu itibariyle ev dıșı tüketim harcaması 2015 yılına göre 11 milyar TL (yaklașık yüzde 20 oranında) gerileyerek 44 milyar TL oldu. Geçen yıl Türkiye’de ev dıșında tüketim harcamaları kiși bașına 528 TL’yi bulurken bu rakam Avrupa’da 4 bin 265 TL’ye ulaștı. Ipsos ile gerçekleștirdikleri araștırmanın Türkiye ev dıșı tüketim sektörünü inceleyen tek ve en kapsamlı çalıșma olduğunu belirten ETÜDER Bașkanı Melih Șahinöz, “Türkiye’de ev dıșı tüketim sektörünün büyüme ortalaması geçtiğimiz senelere baktığımızda Dünya ve Avrupa ortalamalarının hep önündeydi fakat geçtiğimiz sene ülkemizde yașanan hain darbe girișimi, terör saldırıları sonrasında turizmde yașanan sorunlar sektörümüzün bu sene geçtiğimiz seneye göre daralmasına sebep oldu” dedi.

Sektördeki bu daralmanın dönemsel olduğuna vurgu yapan Melih Șahinöz, “Sektör ortalama her yıl yüzde 1015 büyüyordu. Dünyada sektörün büyüklüğü 2 trilyon 934 milyar Euro, Amerika kıtasında 1 trilyon 1138 milyar Euro, Avrupa pazarı ise 594 Milyar Euro. Hanelerin tüketim harcamalarının dağılım oranlarını ABD ve Avrupa ile karșılaștırdığımızda EDT sektörünün daha çok gelișeceğini görüyoruz” diye konuștu.

Araștırma sonuçlarına göre sektör Antalya’da daralırken İzmir’de büyüdü. ETÜDER ve IPSOS tarafından 92 bin 948 Ev Dıșı Tüketim noktasını temsilen seçilen 2 bin 700 EDT noktasına yapılan 11 bin ziyaretle gerçekleștirilen araștırmadan çıkan sonuçlar ise șu șekilde:

Ev Dıșı Tüketimde il performanslarına göre İstanbul toplam cironun yüzde 41’ini olușturuyor. İstanbul’u İzmir, Antalya, Ankara, Bursa ve Muğla takip ediyor. 2015 yılı verilerine göre geçtiğimiz yıl Antalya ve Muğla en çok daralan iller olurken, bir bașka turizm bölgesi İzmir büyüyen tek il oldu.

Ev dıșı tüketim harcamalarının yarısından fazlası restaurantlar ve fast food mekanlarında yapılıyor. Tüketimin, yüzde 27’si restaurant, yüzde 30’u fast food, yüzde 14’i otel, yüzde 7’si cafe, yüzde 2’si eğlence, yüzde 7’si pastane, yüzde 4 eğitim kurumu, yüzde 4 büfe/kiosk, yüzde 4 catering mekanların da gerçekleștiriliyor.

Ev dıșı tüketim noktalarının alımlarının yüzde 58’i gıda, yüzde 40’ı içecek, yüzde 2’si ise temizlik ve kağıt ürünlerinden olușuyor.

Ev dıșı tüketimde gıda kategorilerinde düșüș var ancak yine de daralmadaki en büyük pay ve en yüksek ciroya sahip olan kategori et ve taze gıdalar.

Ev dıșı tüketimde içecekler kategorisinde gazlı meșrubatlar yüzde 31, ayran yüzde 16, su yüzde 15, kahve yüzde 11, çay ise yüzde 10’luk paya sahip.

Ev dıșı tüketimde temizlik ve kağıt ürünleri kategorisinde ise en yüksek payı yüzde 47 ile kağıt ürünleri alıyor. *Bulașık yıkama ürünleri yüzde 28, genel temizlik ürünleri yüzde 20, çamașır yıkama ürünleri ise yüzde 5’e sahip.

En fazla daralan kanallar otel, büfe/kiosk ve restaurant oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.